Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Būti prisitaikančiam

 

program_logo

This Project has been funded with support from the European Commission.  This communication reflects the views only of the author, and the Commission can not be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

education and training

 

6 Skyrius

Tema

Trukmė

Būti prisitaikančiam

  • Būti atviram ir konstruktyviai reaguoti į pokyčius;

2 val.

  • Mokytis iš savo klaidų ir priimti grįžtamąjį ryšį;
  • Susidoroti su netikrumu;

 

bowl_blog3

 

Ką reiškia – būti prisitaikančiam ir kodėl tai yra svarbu?  Tai vienas iš įgūdžių, sulaikančių daugelį žmonių nuo siekimo to, ką jie sugebėtų padaryti. Tai pasireiškia tokiuose teiginiuose kaip “aš nežinau, kaip tą padaryti” ar “tai būtų per sunku”, o taip pat paprasčiausiai nesugebėjimu pasiekti tinkamų rezultatų susidūrus su nauju iššūkiu.
Tačiau, gyvenimas kupinas pokyčių ir jeigu jūs nesuspėsite su tais pokyčiais, jūs pasiliksite užnugaryje. Daugeliui žmonių bėgimas nuo pokyčių yra rimta problema. Pokyčiai yra nediskutuotina gyvenimo realybėje dalis. Kaip ir banglente įveikti milžinišką bangą, yra žymiai lengviau plaukti su ja, nei bandyti kovoti su ja.
Prisitaikyti – reiškia būti atviram BET KOKIEMS naujiems iššūkiams ar kintančioms situacijoms, nepaisant jūsų biografijos ir įgūdžių, bei atsisakyti išankstinių nusistatymų iššūkio atžvilgiu – kad jūs to nesugebėsite ar jums tai nepatinka. 
Mokėjimas prisitaikyti gali vesti prie gerų dalykų; tokių kaip naujų įgūdžių įgijimas, naujo darbo susiradimas, santykių gerinimas ir bendras pasitenkinimas, kai matai, ką iš tiesų sugebi.

Kai stebite ir klausotės jus supančių žmonių, susidarote įspūdį, kad daugelis iš jų bijo pokyčių. Jūs galite tai pastebėti per destruktyvių santykių palaikymą, nesimokymą, nepaisant išsilavinimo ir įgūdžių stokos bei dar daugelį kitų situacijų.
Pokyčiai gąsdina, nes mes nežinome, kas mūsų laukia. Netgi teigiami pokyčiai gali sąlygoti didelį nerimą. Kodėl mus taip gąsdina pokyčiai? Pokyčiai atneša netikrumą.
Tam, kad prisitaikyti prie pokyčių ir konstruktyviai į juos reaguoti, reikia:

Yra keletas teigiamų žingsnių, kurie jums gali padėti susidoroti su netikrumu. Pirmiausia turite priimti, kad kai kurie dalykai gyvenime yra nepastovūs. Nėra nieko, ką jūs galėtumėte dėl to padaryti ir kartais jūs paprasčiausiai negalite kontroliuoti tam tikrų situacijų.
Kuomet susitaikėte, kad neįmanoma išvengti nežinomybės ir nepastovumo, jūs turite išmokti kaip susidoroti, kuomet visa tai užklumpa.
1. Pastebėkite, kiek daug dalykų jūsų kasdieniame gyvenime yra nepastovūs, kintantys ir neapibrėžti.
Viskas, pradedant nuo tokių mažų dalykų kaip šiandieninis telefono skambutis, tęsiant tokiais, kaip: ar jums pasiseks šią savaitę gauti darbą, ar kompanija, kurioje jūs dirbate, dar gyvuos ir kitais metais.
2.Nesijaudinkite dėl dalykų, kurių jūs negalite pakeisti.
Mes linkę dažnai jaudintis dėl dalykų, kurių negalime pakeisti. Taigi, kad ir kas tai bebūtų, jei jūs negalite to pakeisti, turite perprogramuoti savo mintis ir nustoti dėl to panikuoti. 
3. Pabandykite pažvelgti į tai, kas nutiko per perspektyvą.
Ar su tuo galima susidoroti greitai? O galbūt tai reikalauja šiek tiek daugiau pastangų?  Galbūt tai yra žymiai sudėtingiau? Kai jūs pažvelgsite į įvykius per ateities prizmę, gali būti žymiai lengviau su jais susidoroti.

Activity 1

Gebėjimas mokytis iš klaidų yra labai svarbus stiprinant atsparumą ir prisitaikymą pokyčiams. 

 

Svarbu!:

Reflect upon that

Galite pasimokyti iš savo klaidos tik tuomet, kai pripažįstate ją padarę. Kai tik pradedate kaltinti kitus žmones, iš karsto nutolstate nuo bet kokios įmanomos pamokos. Tačiau jeigu jūs drąsiai ir sąžiningai prisipažinsite “Taip, tai mano klaida ir aš esu už ją atsakingas”, jūs turėsite visus šansus pasimokyti iš klaidų ir kaip jų išvengti, vietoj to, kad tektų susitvarkyti su jų padariniais. 

 

Atminkite!

Reflect upon that

Mokymasis iš klaidų reikalauja:

  • Turėti pasitikėjimo savimi, kad pripažinti padarius klaidą
  • Drąsos keisti

 

  • Mokymasis iš klaidų
  • Atsakomybės prisiėmimas daro mokymąsi įmanomu.
  • Jūs negalite pakeisti klaidų, bet jūs galite pasirinkti, kaip į jas reaguosite.
  • Ar yra kokių nors alternatyvų, kurias turėjote apgalvoti, bet to nepadarėte?
  • Kokio pobūdžio pokyčiai būtini, kad išvengtumėte klaidos pasikartojimo? Kokio pobūdžio pokyčiai jums sudėtingiausi?
  • Kaip manote, kaip pasikeistų jūsų elgesys, jei jūs vėl patektumėte į panašią situaciją?

Exercise 1

 

Exercise 2

 

 

Reflect upon that

Atsakymai į 6 – ojo skyriaus klausimus ir pratimus

 

1 Pratimas
1.

2 Pratimas
2

 

 

Previous Go To Top Next