Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на автора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. |
Дидактическа единица 6 |
Тема |
Време |
Приспособимост |
|
2 часа |
|
||
|
Какво означава приспособимостта и защо тя е важна? Това е едно от уменията, възпрепятстващо доста хора да постигнат това, на което са способни. Проявява се в твърдения като: “Аз не знам как да направя това”, или “това ще бъде много трудно”, или просто показване на слаби резултати при поемане на ново предизвикателство.
И все пак, промените в живота са неизбежни, и ако не вървите в крак с тях ще изостанете прекалено много. Бягството от промяната е голям проблем за много хора. Промяната е неизменна част от живота в реалността. Това е подобно да караш сърф в бурно море, много по-лесно е да плуваш с гигантската вълна, отколкото да се опиташ да я преодолееш.
Приспособимостта означава да бъдеш отворен към ВСЯКО ново предизвикателство или променяща се ситуация, независимо от социалното положение и уменията, както и отказът да се правят предубедени оценки на предизвикателството или да приемете, че това е нещо, с което не можете да се справите, или не бихте желали.
Приспособимостта може да доведе до страхотни неща като научаване на нови умения, намиране на нова работа, подобряване на взаимоотношенията, и като цяло ще сте по-щастливи, когато видите на какво в действителност сте способни.
Когато гледате и слушате хората край вас, добивате впечатлението, че много от тях се страхуват от промяната. Ще го видите в начинът, по който те поддържат оскърбителни взаимоотношения, не учат въпреки липсата на образование и умения и много други подобни ситуации.
Промяната е плашеща, защото в повечето случаи не знаем какво предстои. Дори положителната промяна може да причини голяма тревожност. А какво да кажем за промяна, която ни плаши толкова много? Промяната носи несигурност.
За да се адаптира към промяната и да й отговори конструктивно, човек се нуждае от:
Има няколко положителни стъпки, които можете да следвате, за да се справите с несигурностите. За начало приемете, че някои неща в живота са несигурни. Нищо не можете да направите за тах и понякога нямате контрол над определени ситуации.
Когато приемете, че не можете да приемете несигурността, трябва да се научите как да се справяте, когато възникне нещо несигурно.
1. Започнете да признавате, че много неща от ежедневието ви са несигурни.
Всичко, от малките неща като телефонно обаждане, което можете да получите днес, до много по-големи неща като дали ще успеете да си намеите работа тази седмица или дали компанията, за която работите ще съществува и следващата година.
2. Не се притеснявайте за нещата, които не можете да промените.
Голяма част от нашата несигурност прозилиза от тревожността, че планирани от нас неща не могат да се променят. Затова, каквото и да ви кара да се чувствате несигурни е нещо, което не можете да повлияете по никакъв начин, така че трябва да препрограмирате ума си и да спрете да се паникьосвате за това.
3. Опитайте се да поставяте каквото и да се е случило в перспектива.
Дали това е нещо, с което можете бързо да се справите? Или това е нещо, което изисква малко повече работа? Или е нещо доста по-сериозно? Когато мислите за събититята по този начин, може да бъде много по-лесно да се справите с тях.
Способността да се учим от грешките е много важна за засилване приспособимостта към промените.
Можете да се учите от дадена грешка само тогава, когато признаете, че сте я направили. Веднага щом започнете да обвинявате други хора, вие се дистанцирате от всеки възможен урок. Но ако заявите смело и честно “Това е моя грешка и аз съм отговорен/а”, ще имате всички шансове по-скоро да се поучите от грешките си и да ги избягвате и няма да се налага да се справяте с техните последствия.
|
Ученето от грешките изисква:
|
|
Отговори на въпросите и упражненията в Дидактическа единица 6 |
1.
2