Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Būti atsakingam

 

program_logo

This Project has been funded with support from the European Commission.  This communication reflects the views only of the author, and the Commission can not be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

education and training

 

5 Skyrius

Tema

Trukmė

Būti atsakingam

  • Nusistatyti tikslus ir prioritetus, palaikančius pusiausvyrą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo;

3 val.

  • Planuoti ir tvarkyti laiką, pinigus ir kitus išteklius tikslų pasiekimui;
  • Būti atsakingam už savo veiksmus;
  • Būti socialiai atsakingam ir prisidėti prie bendruomenės.

 

 

BeeResponsible


Atsakingas asmuo yra tas, kuris gali tinkamai elgtis niekam nevadovaujant ir neprižiūrint, nes jis ar ji yra atskaitingas už savo elgesį.

Idealu, jei atsakomybės mus mokė tėvai dar pačioje gyvenimo pradžioje. Jei mums pasisekė, mes buvome mokomi, kad kiekvienas veiksmas turi pasekmes ir mes privalome atlikti tai, ką pažadėjome padaryti.  

Jei jūs nusprendėte sustiprinti savo atsakomybės įgūdžius, jūs turėtumėte pradėti nuo trijų esminių dalykų:
1. Turite dėti sąmoningas pastangas tam, kad liautumėtės atidėlioti įvairius dalykus. Dauguma žmonių tyčia atidėlioja darbus. Šis įprotis turėtų yra pats pirmasis sąraše žmogaus, kuris nori išvengti atsakomybės. Kai tik pastebite, kad pradeda kažką atidėdinėti, prisiverskite to nedaryti.
2. Kitas svarbus žingsnis kelyje į atsakingą elgesį yra žinojimas, kokios yra jūsų atsakomybės. T.y., žinojimas tiksliai, kas turi būti padaryta darbe, namie ar kur nors kitur.

3. Padarinių suvokimas ir priėmimas. Tai, ką darome gyvenime, turi savo padarinius. Tikra tiesa, kad kiekvienas, net menkiausias mūsų veiksmas, ar jis būtų teigiamas, ar ne, turi tam tikras pasekmes. Jei nebaigsite mokyklos, turėsite prastą išsilavinimą ir neturėsite jokios galimybės gauti gerai apmokamą darbą. Jei jūs pasiskolinote pinigų, jūs turėsite bet kokiu atveju juos grąžinti, o jeigu negalėsite – neteksite savo turto ar netgi keliausite į kalėjimą. Jeigu jūs nuolatos vėluojate į darbą, galite jo netekti. Jeigu jūs dažnai pažadate ką nors padaryti ir to nepadarote, žmonės jumis nebepasitikės. Yra paprasčiau. Geriau pasielgti teisingai, nei vėliau turėti neigiamas pasekmes.

Activity 1

Šiame modulyje susitelksime ties tokiomis atsakingo elgesio sritimis:
1. Tikslų ir prioritetų nusistatymas, siekiant suderinti šeimą ir darbą. Nėra jokio pateisinimo žmonėms, kurie neturi laiko savo šeimoms ir vaikams, nes “jie daug dirba”. Tarp tokių situacijų, kai žmonės sąmoningai vengia atsakomybės šeimai, yra dar trys pagrindinės priežastys, kodėl darbas taip dažnai užgožia šeimą:

Laiko valdymo įgūdžiai yra šeimos ir darbo suderinamumo pagrindas. Laiko valdymo pagrindų galite pasimokyti 5 modulio 3 skyriuje.
Kiekvienas asmuo užima svarbią vietą savo šeimoje. Nei vyras, nei moteris nėra svarbesnis vienas už kitą. Jie yra lygūs partneriai ir turėtu dėti vienodas pastangas, kad patenkintų dvasinius, emocinius, intelektualinius ir fizinius savo šeimos poreikius. Atsakingas žmogus turi suprasti, kad šeima reikalauja ne tik materialių išteklių, bet ir laiko skyrimo ir dalyvavimo.
Atsakingi tėvai:

Svarbios tėvų atsakomybės:

Užtikrinti saugią aplinką vaikams;

Aprūpinti pagrindinius savo vaiko poreikius;

Užtikrinti vaiko savigarbos poreikį;

Mokyti savo vaiką vertybių ir disciplinos;.

Kurti abipusį pasitikėjimą su vaiku;

Įsitraukti į savo vaiko ugdymą.

Pažinti vaiką, praleidžiant su juo kuo daugiau laiko

2. Asmeninio (šeimos) pinigų valdymo gerinimas. Sparčiai auga žmonių, turinčių silpnus pinigų valdymo įgūdžius, skaičius. Vis dėlto, pinigų valdymas svarbią vietą siekiant būti atsakingu žmogumi.  Mes norime daugybės. Bet kartais negalime jų sau leisti.  

 

Atminkite!

Reflect upon that

Biudžeto tvarkymo įgūdžiai padeda suprasti, kiek pinigų jūs uždirbate ir išleidžiate per konkretų laiko periodą. Kai jūs susikuriate biudžetą, jūs kuriate planą kaip leisite ir taupysite pinigus.

Svarbiausias dalykas asmeniniame ar šeimos pinigų tvarkyme yra sekti jūsų faktines pajamas ir išlaidas.  
Kaip kitaip galėsite valdyti savo pinigus ir išvengti įsiskolinimų, jei suma, įplaukianti ir išplaukianti iš jūsų piniginės bus nežinoma? Pabandykite mėnesį laiko sekti savo šeimos įplaukas ir išlaidas.
Štai kasdienio pinigų valdymo žingsniai:
Prieš pradedant kurti savo biudžetą, labai svarbu suprasti, kad norint tai daryti veiksmingai, turite pateikti kaip įmanoma detalesnę informaciją. Galiausiai, gautasis rezultatas parodys, iš kur ateina jūsų pinigai, kiek jų yra ir kur visi išsileidžia.
Pasinaudokite pateikta biudžeto planavimo forma, kad sukurtumėte mėnesio ar savaitės biudžetą. Kai susidarysite sąmatą kiekvienoje išdėstytoje kategorijoje kiek jūs uždirbate ir išleidžiate, pabandykite susikurti mėnesio biudžetą, naudodamiesi elektronine darbo lentele. Mėnesio laikotarpyje fiksuokite kiekvieną kategoriją ir pamatysite, kur viršijate biudžetą, o galbūt kitur – galite išleisti mažiau.

KATEGORIJA

MĖNESIO BIUDŽETO SUMA

MĖNESIO FAKTINĖ SUMA

SKIRTUMAS

PAJAMOS (pagal šaltinį)

 

 

 

IŠLAIDOS (fiksuotos ir kintamos):

 

 

 

NAMAI (Paskola ar nuoma, remontai...)

 

 

 

KOMUNALINĖS PASLAUGOS

 

 

 

MAISTAS

 

 

 

ŠEIMOS ĮSIPAREIGOJIMAI: Alimentai vaikui, Vaikų darželis .....

 

 

 

SVEIKATA

 

 

 

VAŽIAVIMO IŠLAIDOS

 

 

 

SKOLOS ĮMOKOS

 

 

 

DRABUŽIAI

 

 

 

LAISVALAIKIS

 

 

 

ĮVAIRIOS IŠLAIDOS

 

 

 

Užsirašykite visus pajamų šaltinius. Jeigu jūs dirbate sau ar turite bet kokių papildomų pajamų, nepamirškite būtinai įtraukti ir jas. Jeigu jūsų pajamos gaunamos įprastiniu algos mokėjimo čekiu, kur mokesčiai yra automatiškai atskaičiuojami, įrašykite faktinę gaunamų pinigų sumą. Registruokite šią sumą kaip mėnesines pajamas.
Sukurkite mėnesinių išlaidų sąrašą. Pažymėkite visas tikėtinas išlaidas, kurias planuojate patirti per ateinantį mėnesį.
Suskirstykite išlaidas į tokias kategorijas: fiksuotos ir kintančios. Fiksuotos išlaidos yra tos, kurios visada lieka tokios pačios kiekvieną mėnesį ir yra neatsiejamos nuo jūsų gyvenimo. Į tokias išlaidas įeina jūsų paskola ar nuoma, ar pan. Šios išlaidos dažniausiu atveju yra neišvengiamos ir biudžete nesikeičia. Kintančios išlaidos yra tokios, kurios mėnuo iš mėnesio keisis, pvz. drabužiai, maistas ir kt. Ši kategorija taps svarbi, kai reikės sureguliuoti ir/ar koreguoti biudžetą.
Susumuokite savo mėnesines pajamas ir išlaidas. Jeigu jūsų pajamos yra didesnės nei išlaidos, tai jūs esate pakeliui į gerą pradžią. Tai reiškia, kad jūs galite gaunamą perteklių prioriteto tvarka paskirti kitiems svarbiems dalykams, kaip pavyzdžiui, savo ar savo vaikų išsilavinimui. Jei didesnės išlaidos viršijo pajamas, reiškia, kad turi būti padaryti tam tikri pakeitimai. 
Sureguliuokite išlaidas. Jeigu jūs kruopščiai nustatėte ir surašėte visas savo išlaidas, pagrindinis tikslas bus padaryti taip, kad jūsų pajamų ir išlaidų stulpeliai susivienodintų. Tai reiškia, kad turite peržiūrėti kintamas išlaidas ir rasti kur galėtumėte jas sumažinti.
Svarbu kartas nuo karto peržiūrėti savo biudžetą, kad užsitikrintumėte, jog nenuklydote nuo kurso.

Activity 2

3. Dalyvauti bendruomenės gyvenime. Bendruomenė yra žmonių grupė, kuri dalijasi bendrais interesais. Kiekvienas žmogus yra mažiausiai vienos bendruomenės narys – bendruomenės, kurioje jis gyvena. Nepriklausomai nuo to, ar jūs savo bendruomene laikote žmones, gyvenančius jūsų name, ar žmones, gyvenančius kaimynystėje, ar žmones, gyvenančius jūsų mieste, būdamas bendruomenės dalis, turite tam tikrų atsakomybių. Šios atsakomybės prasideda bendruomenės gyvenimo taisyklių priėmimo ir laikymosi bei kitų žmonių gerbimo. Be to, yra daugybė dalyvavimo bendruomenės gyvenime ir gerovės kūrimo būdų, kurių svarbiausias – teigiamas bendruomenės suvokimas ir siekis kažką padaryti.  

Exercise 1

 

Exercise 2

 

Exercise 3

Reflect upon that

Atsakymai į 5 – ojo skyriaus klausimus ir pratimus

 

1 Pratimas
1.

2 Pratimas
3

3 Pratimas
2

 

 

Previous Go To Top Next