Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на автора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. |
"Социалните умения представляват всички неща, които трябва да казваме и правим, когато взаимодействаме с други хора."- Мишел Новатни
Социалните и гражданските умения са най-важните способности, които човек може да притежава. Хората са социални същества и липсата на добри социални умения може да доведе до самота, нещастен живот, изпълнен с тревожност и депресия.
Добрите социални умения ви помагат да срещате интересни хора; да създадете добро и отзивчиво семейство; да получите желаната от Вас работа, както и да осъществявате прогрес в кариерата и взаимоотношенията Ви.
За щастие, като всяко едно умение, социалните и гражданските умения могат да бъдат успешно научени…
Много често ние имаме неправилно убеждение относно нашата социална компетентност. Ето няколко най-общи примери за такива идеи:
|
Как развиваме нашата социална компетентност?
Начинът, по който се държим зависи много от заобикалящите ни хора и от начина, по който общуваме с тях.
Социалната компетентност е много повече от набор от умения. Това е способността да използваме различни умения и психологични ресурси в конкретна ситуация.
Например, способността да общувате ефективно е компетентност, която може да зависи от езиковите Ви познания, от способността да разбирате информация и да изразявате мислите си. Понякога, за да общувате може да са ви необходими практически компютърни умения: да говорите по Skype, да пишете и изпращате съобщения.
Не по-малко важно е вашето отношение към тези, с които общувате.
През целия си живот ние се учим как да общуваме с другите хора.
Дидактическа единица 1 |
Тема |
Време |
Социални и граждански умения |
основни определения: понятието «социални умения»; |
1 час |
ролята на социалните умения за личностното развитие; |
Съществуват множество определения за социалните умения.
Едно от най-опростените и кратки определения е следното: социалните умения представляват способност за общуване, убеждаване и взаимодействие с другите хора, без да се провокира конфликт.
Взаимоотношенията, които имаме към другите са двустранни: ние оказваме влияние върху мислите, отношенията и желанията на другите.... и същевременно и ние се повлияваме от тях.
Начинът, по който говорим, думите, които избираме, как произнасяме тези думи и какъв е езикът на нашето тяло (как гледате хората, какви жестове правите, изражения на лицето, външен вид ..) всичко това оказва влияние върху начинът на общуването ни с други хора.
Например, ако държим палеца си изправен в много страни хората ще смятат, че пътуваме на автостоп; използването на този жест в Гърция, обаче, се смята за много обидно.
Следната ежедневна ситуация показва как добрите социални умения позволяват да постигнете целите си, без да разваляте взаимоотношенията си със заобикалящите ви хора. Ана, която работи като сътрудник,иска нейната колега да поддържа подредено бюрото, което двете споделят, защото понякога е трудно да се намерят необходимите документи и материали. Тя се притеснява как да каже това на нейната колега. За нея е важно нейната колега да приеме казаното и да не се разстрои, тъй като двете работят заедно много часове дневно, и тя не иска те да развалят добрите си взаимоотношения. И така, тя обмисля какво и как да каже на колегата си и го прави по най-добър начин.. |
Развиването на социални умения е много важно. Дори и най-срамежливите хора на света могат да преодолеят неспособността си да се свързват с другите, стига да са решени да работят в посока подобряване на тези умения.
Много хора разбират погрешно какво представляват социалните умения и какво не е социално умение. По-долу е представен бърз преглед на някои общи грешки относно социалните умения и малко информация за това какво всъщност представляват социалните умения.
1. Хората, които говорят много са интересни и имат добри социални умения.
Това не е вярно. Да говориш много въобще не е социално умение. Всъщност, хората понякога започват да избягват тези, които говорят твърде много. Такива свръх-приказливи хора могат да се считат за: егоцентрични – ако по-голямата част от техния монолог разказва за тях самите; груби – ако монополизират разговора и не проявяват уважение към времето на слушателя; скучни – те имат склонност да включват твърде много тривиална информация, която е нерелевантна и безинтересна за слушателя.
Хората са интересни, когато имат да кажат нещо ценно и могат да се включат в дискусия. Добрите социални умения включват способност за говорене и същевременно за изслушване.
2. Интровертите (хора, които предпочитат да са сами, а не сред други хора) нямат социални умения.
Грешно. Добрите социални умения са еднакви за всекиго. Както тези, които повече предпочитат да са сами, така и онези, които обичат да прекарват времето си с други хора (интроверти и екстроверти), могат да имат еднакво превъзходни социални умения или много лоши социални умения. Умения като слушане, говорене и даване на добра обратна връзка изисква внимание от всекиго с добри социални умения.
3. Доброто образование и трудолюбието са всичко, от което човек се нуждае, за да успее в работата и живота. Добрите социални умения са по-малко важни.
Не е вярно. Социалните умения са не по-малко важни от образованието. Винаги има други хора около вас, които могат да ви подкрепят или да ви навредят във вашите усилия, в зависимост от взаимоотношенията ви с тях. Хората с добри социални умения разбират значението на добрите взаимоотношения с околните и могат да създават такива полезни връзки.Добрите социални умения са изключително необходими за личностното удовлетворение и развитие и са основа за изграждане и поддържане на всякакви взаимоотношения – на работа, у дома и в обществото. Ето защо социалната компетентност е една от ключовите компетенции за учене през целия живот – приоритет в обучението на европейско ниво. |
Отговори към въпросите и упражненията в Дидацтическа единица 1 |
3. Социалните умения са способността да общуваме с други хора, без да провокираме конфликт.
1. Не
2. Не