Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Комуникативни умения

 

program_logo

Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на автора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. 

education and training

 

Дидактическа единица 2

Тема

Време

Комуникативни умения

  • четене и разбиране на информация, представена в различни формати;

3 часа

  • да говорим така, че другите да внимават и разбират;
  • слушане и задаване на въпроси с цел разбиране и оценяване гледната точка на другите;

 

Man and books

Уменията за четене са много важни поради много причини: това е мощен инструмент за общуване с другите хора; източник на информация и забавление.

Думата се разчита успешно, когато има съвпадение между набора от букви и представянето на думата. Читателят може да се затрудни от обработването на набора от думи или в избора на необходимото значение на думата.
Когато човек чете каквото и да е, целта му не е да вижда всяка дума и картина възможно най-бързо. По-скоро, целта му е да идентифицира и разбира полезната информация и идеи възможно най-ефективно. Когато става въпрос за четене, вашето подсъзнание е радар, който ви помага да навигирате текстовете и да се концентрирате на това, което е интересно и важно за вас.

Ето бърз преглед на четирите вида умения за четене, използвани във всеки език:

1. Бегло преглеждане – използва се, за да се разбере "същността" или главната идея. Прегледайте текста, за да забележите важната информация. Не е важно  да разбирате всяка дума, когато преглеждате текста бегло. Примери - вестникът (бърз преглед, за да разберете главните новини за деня); списания (бърз преглед, за да откриете кои статии бихте желали да прочетете по-подробно). Бързото преглеждане е техника, която използвате когато търсите име в телефонния указател: бързо преглеждате страницата, за да откриете конкретни думи или фрази, свързани със задачата, която вършите.
2. Сканиране (внимателно разглеждане) – използва се за откриване на определена информация. Разглеждате текста внимателно, търсейки конкретната информация, от която се нуждаете. Ако сканирайки срещнете думи или фрази, които не разбирате, не се тревожете. Примери – раздел „Телевизионна програма” във вестника, разписание на влак / самолет.
3. Екстензивно (обстойно) четене – използва се за удоволствие и общо разбиране. Екстензивното четене се използва, за да се придобие общо разбиране по темата и включва четене за удоволствие на по-дълги текстове както и на учебници или учебни материали. Използвайте уменията за екстензивно четене, за да разширите общите си знания по определена тема. Примери за екстензивно четене: роман, който четете преди да си легнете;  статии от списания, които представляват интерес за вас; учебник.
4. Интензивно четене – прецизно четене за подробно разбиране. Интензивното четене се използва при по-кратки текстове, за да се извлече специфична информация. Включва много прецизно четене за разбиране на подробностите. Използвайте уменията за интензивно четене, за да уловите подробностие в конкретна ситуация. В този случай, е важно да разбирате всяка дума, число или факт. Примери – четене на трудов договор или други важни документи.
Когато търсите знания чрез четене на учебници или други учебни материали, трябва да сте сигурни, че четете активно. Ще си загубите времето ако четете пасивно, както например сте чели трилър, когато сте били на почивка. Би трябвало да научите много от прочетеното. Затова тренирайте мозъка си да учи.
За активното четене първо съберете информацията. Трябва да се фокусирате и да си поставите цели:

Reading

 

 

Activity 1

Ето четири съвета от ежедневието за активно четене:

1. Подчертаване и маркиране.

Изберете това, което според са най-важните части от това, което четете. Правете това само с ваши текстове или ксерокопия, а не със заети книги. Ако имате добра зрителна памет, ще ви бъде полезно да използвате различни цветове да подчертавате различни аспекти от това, което четете.

2. Отбележете ключовите думи.

Докато четете записвайте главните заглавия и точки. Използвайте една или две ключови думи за всяка точка. Когато не искате да маркирате текста, можете да си водите странични записки докато четете .

3. Отбелязвайте въпроси

Преди да почнете да четете нещо като статия, отделна глава или цяла книга, подгответе се предварително като запишете въпросите, на които този материал искате да отговори. Докато четете пък, записвайте въпросите, зададени от автора.

Помогнете на мозъка си да се ангажира с дейността и да се концентрира. Умът ви се занимава с обучение, когато активно търсите отговорите на въпросите.

Прочетете първият раздел, имайки предвид вашите въпроси. Търсете отговори и съставете нови въпроси, ако е необходимо. След всеки раздел, спирайте и обмисляйте въпросите си. Пробвайте дали можете да им отговорите по памет. А ако не, хвърлете отново един поглед на текста. Правете го толкова често, колкото ви е необходимо. Веднага щом приключите цялата глава, се върнете към въпросите след всички точки. Вижте дали все още можете да им отговорите. А ако не можете, прегледайте текста отново, за да си припомните информацията.

4. Обобщавайте и проучвайте

Спирайте след като прочетете дадена секция от текста. Тогава:

5. Прочитане на група от думи с всеки поглед

Изглежда, че очите ни разбират информацията, когато са спрени. Това, което изглежда като непрекъснато движение всъщност е движение-спиране-четене-движение-спиране-четене, и т.н. Можете лесно да се уверите в това като стоите лице в лице с някого, който чете книга и наблюдавате очите му докато чете. Основното тук е да се минимизира броя на спиранията като се максимизира броя на думите, които се виждат при всяко спиране както е показано на схемата по-долу.

Три модела на движение на очите.

Movement pattern

 

Човекът, който използва първият модел на движение на очите всъщност вижда думите една по една. Човекът използващ вторият модел също гледа всяка дума, но в групи. Човекът, използващ третият модел "забелязва" само няколко ключови думи и го прави като чете хоризонтално и вертикално едновременно.

Може би си мислите: "Но първият читател ще рабере материалът много по-добре от третият!". Моят отговор е: „Вероятно да”. Ако третият читател в действителност използва всички три модели на движение, като избирателно използва по-бавните модели, то тогава той има по-голям шанс да разбере материалът, който го интересува.

Умният читател е този, който използва третата техника, за да сканира целият текст (общ преглед) или глава (предварителен преглед), и след това се връща и използва комбинация от първите две техники, за да разучи допълнително най-съществените техники.

Достигането до второто и третото ниво изисква стратегия за визуално четене. Трябва да се научите да "вярвате на очите си". Това означава да промените вашият процес на четене от "виждам -> казвам -> разбирам" към "виждам -> разбирам".

Eдин начин да престанете мислено да изричате думите докато четете е да увеличите скоростта, с която очите ви се местят в протежение на страницата до такава степен, че е невъзможно да изричате думи. Това означава да промените вашата стратегия на четене до степен, в която забелязвате множество думи във всяка почивка. Тези думи понякога са част от повече от един редове. Когато наскоро направих това, аз открих, че все още разбирах това, което четях, но по различен начин. Улових се да си мисля: "Но сега аз всъщност не чета." С други думи, част от ума ми все още вярваше, че за да чета аз трябва да виждам всяка дума и да я  произнасям мислено.

 

Activity 2

 

Activity 3

 

 

speaker 

Начинът, по който говорим има огромно влияние върху взаимоотношенията ни с другите.
Изразявайте гледната си точка възможно най-кратко. Изслушването на приказлив и неорганизиран говорител е обезсърчаващо. Дългите обяснения объркват слушателя и това, което искате да кажете изгубва своята конкретика, значимост и въздействие.

 

listen

 

Подобряването на уменията ви за говорене е вашата възможност да помогнете на слушателя да разбере Вашата гледна точка.

Ако искате другите хора да слушат и разбират това, което казвате вашата реч трябва да бъде:

1. кратка и организирана
2. да не съдържа жаргонни изрази
3. ако е възможно, без думи на критицизъм, обвиняване или осъждане, които могат да предизвикат съпротива у слушателя.

 

Запомнете!

Reflect upon that

Езикът на тялото има много важна роля в общуването. Това, което показваме с нашата поза, жестове, изражения на лицето и др. представлява 55% от това, което другите разбират. Всъщност, чрез езикът на тялото ни ние винаги общуваме, независимо дали искаме, или не!

Лицето може би е най-важният носител на информация за емоциите. Лицето може да е озарено от ентусиазъм, енергия и одобрение, да изразява объркване или скука, или да е намръщено и да изразява недоволство. Очите са особено изразителни в предаването на радост, тъга, гняв или смущение.

face face face
faces


Нашата поза на тялото може да създаде усещане за топла откритост или студено отхвърляне. Например, когато човекът срещу нас стои тихо с ръце, сгънати в скута се създава усещане за очакване и интерес. Позата с ръце, кръстосани пред гърдите изобразява чувство на липса на гъвкавост. Събирането на материалите и протягането към чантата сигнализира за желание да се приключи разговора.

postures

hand hand hand

 

Запомнете!  

Reflect upon that

Именно начинът, по който съобщаваме нещо, а  не каквото казваме чрез тона, височината и темпото, представлява приблизително 38% от това, което се съобщава на някого.

 

С едно изречение могат да се придадат изцяло различни значения, в зависимост от акцента върху думите и тона на гласа. Например, твърдението, "Аз не казах, че си глупав" има шест различни значения, в зависимост от това върху коя дума е поставен акцентът.

Аз не казах, че си глупав.

Аз не казах, че си глупав.

Аз не казах, че си глупав.

Запомнете!  

Reflect upon that

Когато сме ядосани или развълнувани, речта ни става по-бърза, а тонът – ни по-висок.

Когате сме отегчени или подтиснати, нашата реч се забавя и става по-монотонна.

Когато заемаме отбранителна позиция, речта ни често става рязка.

Когато нашите съобщения са непоследователни слушателят може да се обърка. Непоследователността може също да създаде липса на доверие и да повлияе отрицателно върху изграждането на добри работни взаимоотношения.

Когато езикът на тялото не съответства на изречените думи това, на което по-скоро ще се повярва е езикът на тялото. Да вземем за пример някой, който със стиснати зъби, сурови очи и с твърд като стомана глас, ви казва, че не е ядосан. На кое най-вероятно ще повярвате? На това, което виждате или на това, което чувате?

Ключът към ефективното възприемане на съобщенията е слушането.
Слушането е комбинация от чуването думите на другия и психологическо взаимодействие с говорещия. Слушането изисква много повече от чуването на думи. Изисква желанието да разбираш друго човешко същество, отношение на уважение и одобрение, и готовност за разширяване на кръгозора и опит да се погледне на нещата спрямо чуждата гледна точка.

Слушането изисква високо ниво на концентрация и енергия. Изисква да оставим настрана мислите и графиците си, да се поставим на мястото на друг човек и да се опитаме да видим света през очите на този човек.

Истинското слушане изисква да не съдим, оценяваме и одобряваме в опита си да разберем какво искат да кажат другите хора. Слушането, за да се разбере, всъщност е най-трудната задача!

Често хората се тревожат, че ако слушат внимателно и търпеливо човек, който казва нещо, с което те не са съгласни, те изпращат съобщение за съгласие.

Communication

 

Запомнете, че! 

Reflect upon that

 Слушането:

1. Изисква концентрация и енергия
2. Включва психологическа връзка с говорителя
3. Включва желание и готовност за виждане на нещата от друга перспектива
4. Изисква да не осъждаме и оценяваме казаното

Да се научат да бъдат добри слушатели е трудна задача за много хора. И все пак, специфичните умения за поведение на ефективно слушане могат да бъдат научени.

 

 

Ключови умения за слушане:

1. пълно физическо внимание към говорителя;
...това включва подходящо движение на тялото, зрителен контакт, и "поза на участие в разговора". Чрез езика на тялото си вие казвате на говорителя, "това, което казваш е много важно. Аз целият съм в слух и се опитвам да те разбера".

Ние създаваме поза на участие в разговора като:

sheet speaking ohh?

 

listening

 

За да раберете истинското значение на това, което другите хора ви казват, трябва да можете да разбирате както съдържанието, така ичувствата зад съобщението.

 


communicationbarriers

Когато хората са под стрес, те са по-склонни да създават бариери в общуването.

why? stop  screem

 

Всички тези бариери пречат на общуването, взаимното разбиране, уважение, решаване на проблеми, и идентифициране на решения в отговор на конкретните нужди. Те поставят сериозно напрежение в отношенията.

Запомнете!  

Reflect upon that

Ефективната комуникация е двустранна. Тя включва активен говорител и слушател. 

Relationship

 

Exercise 1

1. Трима мъже били задържани от полицията, защото се опитвали да се качат на
влак, без да имат билети.
Вярно
Грешно
Не е в текста
2. Бариерите се използват предимно за предотвратяване на престъпления в гара Изток.
Вярно
Грешно
Не е в текста
3. Възрастна жена била нападната и ранена близо до ЖП гара в Лондон.
Вярно
Грешно
Не е в текста
4. ЖП служителите не позволили на преследвачите да използват телефон и да съобщят за спешния случай.
Вярно
Грешно
Не е в текста
5.  Тери Тейлър признал, че бил ограбил някого преди това.
Вярно
Грешно
Не е в текста

 

Exercise 2

 

1. Кое от следните събития се е случило първо?
A. Създадена е играта баскетбол
B. Създадено е съревнованието за Световната купа
C. Започнали организираните футболни игри

2. Пеле е известен
A. футболен играч
B. треньор по бейзбол
C. баскетболен играч

3. Прочетете следното изречение от историята.
Със своите бързи движения с краката, зашеметяваща скорост и страхотна способност за отбелязване на голове, Пеле игра доста години в Бразилия и след това по-късно в Ню Йорк.
Какво означава думата зашеметяващ?
A. впечатляващ
B. забавен
C. светъл

 

Exercise 3

 

Exercise 4

 

____ Опитвам се да слушам внимателно, дори когато не се интересувам от темата.
____ Аз съм отворен/а към гледни точки различни от моята собствена.
____ Осъществява зрителен контакт с говорителя, когато слушам.
____ Опитвам се да не бъда отбранителен, когато говорителя изразява отрицателни емоции.
____ Опитвам се да позная емоцията зад думите на говорителя.
____ Опитвам се да предположа как другият човек ще реагира, когато говоря.
____ Когато е необходимо си водя записки за това, което съм чул.
____ Аз слушам, без да осъждам или критикувам.
____ Аз оставам фокусиран, дори когато чувам неща, с които не съм съгласен или не искам да чувам.
____ Аз не позволявам на нищо да отвлича вниманието ми, когато имам намерение да слушам.
____ Не избягвам трудните ситуации.
____ Аз мога да игнорирам превзетостта и външният вид на говорителя.
____ Аз избягвам да си правя прибързани заключения, когато слушам.
____ Аз научавам по нещо, макар и малко, от всеки човек, който срещам.
____ Опитвам се да не формулирам следващият ми отговор докато слушам.
____ Слушам, за да открия главните идеи, а не само подробностите.
____ Познавам неприятните за мен теми.
____ Аз обмислям това, което съобщавам, когато говоря.
____ Опитвам се да общувам във възможно най-подходящото време.
____ Когато говоря не определям конкретно ниво на разбиране у моите слушатели.
____ Аз обикновено успешно предавам съобщенията си, когато общувам.
____ Аз обмислям коя форма на комуникация е най-добра: имейл, телефон, лично и т.н.
____ Опитвам се да слушам всичко, а не само това, което искам да чуя.
____ Аз мога да устоя и да не се унасям в мечти, когато говорителя не ми е интересен.
____ Аз лесно мога да преразкажа със свои думи това, което току що съм чул/а.
____ Общо

 

 

 

Reflect upon that

Отговори на въпросите и упражненията в Дидактическа единица 2

 

Упражнение 1

1. Грешно
2. Грешно
3. Не е в текста
4. Вярно
5. Вярно

 

Упражнение 2

1. A
2. B
3. B


Упражнение 4

Резултат

75-100 = Вие сте отличен слушател и комуникатор. Продължавайте в същия дух.
50-74 = Опитвате се да бъдете добър слушател, но е време да опресните знанията си.
25-49 = Слушането не е силната ви черта. Започнете да обръщате повече внимание.

 


 

 

 

 

Предишен урок Отиди горе Следващ урок