Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на автора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. |
Някога замисляли ли сте се, че развиването на свой собствен бизнес би било по силите ви? Предприемачеството е донесло успех на доста хора, но това не е път, по който всеки би тръгнал.
Ако сте предприемач, вие няма да имате шефове, които да ви казват какво трябва да се направи. Всичко тежи на вашите рамене – от намирането на пари за финансиране на бизнеса, до произвеждането на продукта и определянето на това как ще го продавате.
Вие сами ще си съставяте планове и съответно сами ще ги променяте. Трябва да сте достатъчно умни, за да знаете кога трябва да продължите и кога да спрете.
За да успеете в бизнеса трябва да сте формулирали ясно целта си. Вие трябва да имате увереност в себе си и в идеите ви. Страхотната идея сама по себе си, обаче, не е достатъчна за успех в бизнеса.
Ключът към успеха е вашата предприемаческа способност да произвеждате резултати.
Затова, преди да стартирате първият си собствен бизнес, започвате да си изброявате какво искате да направите и какво можете да направите. Но след това си задавате въпроса: “От какви умения в действителност се нуждая, за да имам успех в бизнеса?”
За стартиране на собствен бизнес се нуждаете от широк спектър от предприемачески умения, за да успеете в днешния пазар на конкуренцията. Има няколко качества и умения, които трябва да притежавате, включително лични качества, бизнес и управленски умения.
Възможно е да не притежавате всички от гореизброените умения, но има пет основни умения, които наистина трябва да притежавате.
Списък на ключовите предприемачески умения или характерни черти би могъл да изглежда така: способност за поставяне на цели, управление на ресурсите и риска; обективна оценка на личните силни и слаби страни, да сте мотивирани и креативни.
Стартирането на собствен бизнес никога не е лесно, дори и да имате перфектно социално положение и да притежавате горепосочените умения. Притежаването на всички необходими умения и качества няма да ви осигури успех. Но тези базисни умения поне биха облекчили началния етап, давайки ви по-голяма възможност да видите растежа и просперитета на вашия бизнес.
Дидактическа единица 1 |
Тема |
Време |
Инициативност и предприемачество |
основни идеи за ключовите предприемачески умения; |
1 час |
ролята на предприемаческите умения в осигуряването на независимост и сигурност на дохода; |
Предприемачеството може да се опише като нов метод за разглеждане на възможностите и нов подход за решаване на проблеми.
Креативността е „измислянето” на нови неща и идеи.
Иновацията е „правенето” на нови неща или осъществяването на новосъздадените идеи.
В най-общия смисъл на думата, предприемач е някой, който организира бизнес начинание и предвижда рисковете от това начинание. И все пак, истинското предприемачество не може да се определи с тази проста дефиниция.
Когато става дума за предприемачи, вероятно няколко известни имена ни идват наум, като например Хенри Форд, Андрю Карнеги и Бил Гейтс.
Кой е предприемач?
Всеки, който се е натъквал на проблем и го е разглеждал като възможност може да бъде предприемач.
Противно на популярното убеждение, предприемачите обикновено не поемат големи рискове, когато не могат да повлияят на резултата от ситуацията. Те по-скоро си поставят реалистични и постижими цели, и когато поемат рискове, те обикновено са пресметнати предимно на базата на факти и опит, а не на инстинкти.
Предриемачите се ръководят не от необходимостта да правят пари, а от необходимостта да сбъдват мечтите си. Много често парите са вторичен източник на мотивация за предприемачите.
Предприемачите са участници, а не наблюдатели; играчи, а не фенове. Предприемачът също така трябва да е оптимист, той/тя трябва да вярва, че с правилното количество време и пари, той/тя може да направи всичко.
Предприемачите заемат централна позиция в нашата пазарна икномика. Най-динамичните общества в света са тези, които имат най-много предприемачи.
Именно предприемаческата енергия, креативност и мотивация задвижват производството и продажбата на нови продукти и услуги. Именно преприемачът търси възможности за печалба чрез задоволяване на все още незадоволени потребности. Именно предприемачът търси разминаването между желанията и потребностите на клиентите и текущите налични продукти и услуги, и съответно той/тя търси начини за запълване на тази празнина.
Като предприемач вие сте сами и трябва лично да търсите цялата информация, която ви дава ясна представа как да работите; как да общувате с хора, и да правите много други неща, за които ще се нуждаете от преносими умения и компетенции.
Отбележете, че предприемачът сам се насочва, винаги има непреодолима жажда за продуктивна работа, и винаги се посвещава на това да свърши всичко, което трябва да се направи. Ако ви липсва инциативност, енергия и решителност ще ви бъде трудно да станете успешен предприемач.
Предприемачите са оптимисти и гледат винаги към бъдещето; те вярват, че успеха е възможен и с готовност рискуват ресурсите си в преследване на печалбата. Те са бързи и гъвкави и с готовност променят плановете си, когато получат нова информация. Предприемачите са упорити и решени да успеят.
Много често предприемачестовото се свързва с финансова независимост и сигурност на приходите.
Финансовата независимост е възможна. За да постигнем финансова независимост ние, преди всичко, трябва да променим начинът, по който я възприемаме.
Финансовата независимост всъщност е по-скоро манталитет, отколкото парична сума в банковата сметка. Тя е по-скоро сигурност и свобода, отколкото постоянна способност за плащане на сметки. Тя по-скоро се свързва с преодоляването на страховете и поемането на рискове, отколкото със спестяване за пенсиониране.
За съжаление повечето хора не мислят по този начин – те живеят на много по-ниско ниво от техния потенциал, защото не желаят да поемат рискове, мислят и действат различно, и не разбират основните закони на успеха, които гарантират финансовата независимост.
Сигурната работа не се равнява на финансовата сигурност. Независимостта на работната място дори не е подобна на финансовата независимост. Финансово независими сте, когато парите работят за вас; целта е да създадете активи, които непрекъснато носят доходи. Всеки, който е постигнал финансова свобода, я е създал самостоятелно, поемал е рискове и е бил активен.
Целта ви не би трябвало да е да станете богати в живота; тя би трябвало да е да обогатите живота си.
Отговори на въпросите и упражненията в Дидактическа единица 1 |
1.