Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на аветора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. |
Дидактическа единица 5 |
Тема |
Време |
Мотивация за учене |
|
2 часа |
|
||
|
Един от главните стереотипи за ученето през целия живот е, че способността за учене намалява с напредване на възрастта. Възрастовите стереотипи от друга страна са проблематични за ученето през целия живот. Едно проучване разкри, че способността и готовността за учене, гъвкавостта и креативността се асоциират с младите учащи, докато на по-възрастните учащи се приписват дисциплина, съзнателност и лоялност.
Изследване на възрастта разкри, че: способността за учене не намалява с напредване на възрастта, а при липсата на практика.
Въпреки този факт – възрастовите стереотипи остават най-голямата пречка пред ученето през целия живот.
За по-възрастните учащи се смята, че учат бавно, не са гъвкави, нямат достатъчни компютърни умения, или се представят зле по време на обучението
Резултатите от проучванията показват, че способността за учене не намалява с възрастта, а предимно поради липсата на практика. В случай, че мозъкът се тренира непрекъснато, ученето е възможно през целия човешки живот. |
Всъщност, уменията, които хората притежават (или нямат) имат значение не само за тяхната трудова заетост. Уменията също имат критично въздействие и върху:
Много често ние можем да се натъкнем на такива аргументи за учене през целия живот като подобрена квалификация, способност за нагласяване към изискванията на новия работодател и да се справим с предизвикателствата на пазара на труда, с други думи, да станем по-конкурентоспособни в търсенето и задържането на работа. Всъщност, тези предимства са много важни за всекиго. Благоприличната, добре платената и сигурна работа е важна предпоставка за благополучие.
И все пак, ползите от ученето през целия живот надминават конкурентоспособността на пазара на труда или способността за изкарване на добър доход. Те имат положително въздействие върху личностните качества и обогатяват ежедневието.
Ето и някои от тях, които ще ви помогнат да откриете необходимостта от учене и търсене на нови знания:
1. Уменията за учене през целия живот ви помагат напълно да развиете естествените способности;
Ученето през целия живот обогатява мисълта. Съществена част от уменията за учене през целия живот е способността за обмен на идеи и гледни точки. Нищо не може да помогне по-добре да се види и другата страна на даден проблем от слушането или участването в стимулиращи дискусии. Това взаимно въздействие разширява мисълта ни. Уменията за учене през целия живот създават любопитен ум. Колкото повече учащият открива, толкова повече той/тя иска да учи.
2. Уменията за учене през целия живот ви правят по-мъдри и ви дават възможност да си изграждате перспективи. Чрез тях разбираме много по-добре всичките защо и какво за предишните успехи и провали, и ни помагат по-добре да разберем себе си.
3. Уменията за учене през целия живот ни помагат да се адаптираме към промяната. Обществото на знанието непрекъснато се променя. Често, когато остаряваме е възможно да се чувстваме като пословичното “старо куче, което не може да научи нови трикове.” А това въобще не е вярно. Уменията за учене през целия живот ни дават възможност да сме в крак с промените на обществото. Още повече, учебната среда с нашите връстници не само ни дава възможност да отговаряме на промените, но и го прави забавно.
4. Уменията за учене през целия живот ни правят активни участници в обществото.
5. Уменията за учене през целия живот ни помагат да създаваме нови приятелства и да установяваме ценни взаимоотношения. Никой не обича самотата. Чрез ученето през целия живот се срещаме с нови хора, изграждаме приятелства и взаимоотношения с другите и се радваме на активен социален живот. Ученето през целия живот е чудесен начин да поддържаме връзка с хората, да срещаме нови приятели и да се наслаждаваме на живота, заобиколени от компанията на другари, които искрено участват в емоциите в нашата напреднала възраст.
6. Уменията за учене през целия живот водят до удовлетвореност от собствената личност. Те засилват вярването, че нашата способност да учим не намалява с напредването на възрастта ни.
Слабите умения имат отрицателен ефект върху самоувереността на личността, а също намаляват и способността и готовността на отделния човек да се опитва да подобри положението си. В сравнение с общото население, възрастните в социално неравностойно положение е по-малко вероятно да се включат в обучение.
Ученето през целия живот включва учене през всички етапи от живота (от ранно детство до напреднала възраст) и във всички форми (формално, неформално и информално).
Ученето е съзнателен процес, в който индивидуалните резултати и мотивация за учене в определен етап от живота на човек зависят от уменията за учене, знанията, навиците и опита, придобити на млади години.
Придобиването и съзнателното актуализиране и усъвършенстване на уменията и компетенциите се смята за предпоставка за личностното развитие на всички граждани и за участие във всички аспекти на обществото.
Уязвимостта към безработица както и ‚списъкът‘ от хора в неравностойно положение на пазара на труда не са нещо ново. Новостта е причините и проявите на уязвимост, които значително са се променили през последното десетилетие.
Понастоящем уязвимостта на пазара на труда се проявява не само в рамките на тесния кръг от ‘традиционно уязвимите от безработица групи’ като например нискоквалифицирани хора, хора с увреждания, жени, имигранти.
Излагането на риск от безработица може да засегне всяка група в обществото, тъй като всички групи срещат уязвимости, които са в голяма степен резултат от бързите социално-икономическите промени.
Бързите социални и икономически промени засягат перспективите за трудува заетост на различни групи от населението, а също повлияват и върху характеристиките на онези, които са уязвими. Например, мъжете на средна възраст (мнозинството от които били квалифицирани работници) са изключени от пазара на труда поради резкият спад в прозводството между 1992 и 1995 не само в Литва, но и в други бивши съветски страни.
От 2004, когато Литва се присъедини към ЕС, процесът на евроинтеграция започна да ‘оформя’ главните причини за уязвимост от безработица. В Литва, както и в други нови държави-членки, националните компании разшириха връзките си с чужбина, така че за повечето професии (не само за висококвалифицираните) стана жизнено важно владеенето на чужд език.
Притокът на чуждестранни туристи увеличи изискванията за владеене на чужд език за много от професиите в сектора на услугите (магазини, хотели, ресторанти...). И така за хората над 40 годишна възраст (повечето, от които нямат съответните езикови умения и които нямат готовност да учат) стана много трудно да запазят работата си или да си намерят нова работа.
Променящите се общества и пазари на труда карат определена група от хора да се чувстват несигурни на работното място и съответно откриват нови възможности пред други групи от хора. В този контекст не съществуват ‘вярни’ умения или компетенции, които могат да осигурят доживотна трудова заетост. Основният модел на уязвимост е неспособността за приспособяване към промените и за учене през целия живот.
В наши дни човек трябва да търси сигурност в промяната, а не сигурност срещу промяната.
Липсата на умения за учене през целия живот значително влошава други традиционни фактори на уязвимост (пол, увреждане, възраст, принадлежност към етническо малцинство и други).
Важен аспект от ученето при възрастни е мотивацията. Поне пет фактора служат за източници на мотивация:
|
Противно на децата и тинейджърите, възрастните имат много отговорности, към които трябва да пригодят и необходимостта от учене. Поради тези отговорности, възрастните срещат бариери пред това да участват в дадено обучение. Някои от тези бариери включват липса на време, пари, увереност, интерес, липса на информация за възможности за включване в обучение, график, бюрокрация, грижа за децата и транспорт.
Мотивационните фактори също могат да бъдат бариера. Какво мотивира възрастните обучаеми? Типичната мотивация включва изискване за компетентност или лиценз, очаквано (или осъществено) повишение, обогатяване, необходимост от поддържане на стари умения или от научване на нови такива, необходимост от адаптиране към промените в работата, или необходимостта от учене с цел придържане към директивите на компанията.
Най-добрият начин за мотивиране на възрастните учащи е просто да се увеличат причините, поради които да се включат в обучение и да се намалят бариерите.
Да се научите да учите е важно умение, което ще ви даде възможност да учите ефективно, да придобивате знания и да променяте живота си към по-добро. |
Ето няколко съвета за придобиване на навика за учене през целия живот:
Винаги четете някаква книга
Няма значение дали, за да прочетете една книга ви отнема една година, или една седмица. Винаги се стремете да имате книга, която да четете, и я носете с вас, за да я четете винаги когато имате време или възможност. Само чрез отделяне на няколко минути от ежедневните дейности, аз мога да прочитам една книга седмично. Това прави поне петдесет годишно.Създайте си списък “Да науча”
Всички имаме списъци „Да направя”. Това са задачите, които трябва да изпълним. Опитайте се да си направите също и списък “да науча”. Там можете да запишете идеи за нови области на обучение. Може би искате да научите друг език, някакво умение....Записвайте всичко, което ви мотивира.Сприятелявайте се с повече интелектуалци
Започнете да прекарвате повече време с хора, които мислят. Не само с хора, които са умни, а с хора, които в действителност инвестират голяма част от времето си в научаване на нови умения. Техните навици ще се предадат и на вас. Дори повече, те вероятно ще споделят част от знанията си с вас.Насочено мислене
Алберт Айнщайн е казал: “Всеки човек, който чете твърде много и използва мозъка си твърде малко, изгражда мързеливи навици на мислене.” Самото изучаване на мъдростта на другите не е достатъчно, сами трябва да обмисляте идеите. Отделяйте време и обмисляйте идеите, които сте изучили.Прилагайте наученото на практика
Научаването на умения е безполезно, ако те не се прилагат. Да се научиш да рисуваш не означава само да хванеш четката. Ако вашите знания могат да се приложат на практика, направете го.Учете другите
Вие научавате това, което преподавате на другите. Ако обсъждате идеите и знанията си с другите, ще затвърдите наученото. Дискутирайте идеите си с приятели.Учете в групи
Ученето през целия живот не означава, че трябва да се обречете на купчина прашни учебници. Присъединете се към организации, които обучават в определени умения. Семинарите и груповите обучения могат да превърнат обучението в забавно социално преживяване.Забравете предположенията
Не може да се налее вода в пълна чаша. Аз винаги се опитавам да пазя дистанция от всяка идея. Твърде многото убеждения водят до твърде малко пътища към нови идеи. Активно търсете информация, която е противоположна на вашата гледна точка за света.Намерете си работа, която насърчава ученето
Намерете си работа, която насърчава продължаващото обучение. Не прекарвайте 40 часа седмично в работа, която не ви предоставя предизвикателства.Стартирайте някакъв проект
Започнете да правите нещо, което не знаете как се прави. Ученето по този начин може да бъде забавно и предизвикателно. Ако се смятате за ужасен артист, опитайте се да нарисувате картина.Следвайте вашата интуиция
Ученето през целия живот е като бродене в необятното пространство. Не можете да сте сигурни в очакванията си, а и не винаги се има предвид някаква крайна цел. Оставяйки се на собствената интуция, можете да направите самообучението далеч по-забавно.Петнайсетте минути на сутринта
Използвайте първите петнайсет минути от вашата сутрин като време за обучение. Ако не сте в кондиция, можете да изчакате известно време. Само не отлагайте за по-късно през деня, когато сте притиснати от спешни задачи.Съберете наградите
Учете информация, която можете да използвате. Изпадането в ситуация, където можете да използвате положените от вас усилия за обучение, може да ви накара да се чувствате горди.
Малко външни сили могат да ви убедят да учите. Желанието трябва да ви идва от вътре. Веднага щом решите, че искате да направите ученето през целия живот ваш навик, завси само от вас да го направите приоритет в живота ви |
Отговори на въпросите и упражненията в Дидактическа единица 5 |
1.