Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Практическо приложение на уменията за учене през целия живот

 

program_logo

Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на аветора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. 

education and training

 

Дидактическа единица 4

Тема

Време

Умения за ефективно учене през целия живот 3

  • професионална осведоменост и нови умения;

5 часа

  • търсене на работа (кандидатстване за работа; интервю);
  • придобити умения за подобряване на кариерните възможности;
  • Придобити умения за формулиране на бъдещи учебни цели;

 

Laptop sitting on blue cartoon jigsaw piece

Ученето през целия живот е процес, който носи възнаграждение, като ползите от него надхвърлят получаването на доход, кариера и конкурентноспособност а пазара на труда. И все пак, повечето хора го свързват с успеха в намирането на работа.

Хората с добре развити социални умения имат повече шансове да си намерят работа, защото те могат: 

 

Запомнете!

Reflect upon that

Има стотици възможности за работа и кариера на пазара на труда. Как да направите своя избор, когато всъщност не знаете какво искате да правите? Това изглежда ли като много трудна задача? Но не е. Да, ще трябва да отделите известно време и енергия, за да вземете решение, но вложените усилия накрая ще бъдат отплатени.

Търсенето на работа и планирането на кариера е процес, който се осъществява през целия живот и включва избиране на професия, намиране на работа, професионално израстване, евентуална смяна на кариерата, и накрая пенсиониране.

Преди да си изберете професия трябва добре да познавате собствената си личност. Вашите ценности, интереси или умения, придобити в процеса на учене, в комбинация с определени черти на характера ви, ще направят някои професии особено подходящи за вас, а други – изключително неподходящи.

Можете да използвате инструменти за самооценка, чрез които да съберете тази информация и в последствие да направите списък с професии, които са подходящи.

 

Activity 1

 

Някои хора предпочитат съветници или други професионалисти в сферата на кариерното развитие да ръководят тези тестове, но повечето предпочитат да използват свободните тестове достъпни в уеб пространството.

Най-често срещаните митове при избора на работа

Избирането на работа е проста задача. Всъщност, избирането на работа е продължителен процес и трябва да му се отдаде заслуженото време. Това е процес от няколко стъпки, изискващ да познавате себе си и професиите, които обмисляте, за да вземете информирано решение.

Кариерният консултант може да ми каже каква професия да избера. Един кариерен консултант, или какъвто и да е специалист в сферата на кариерното развитие, не може да ви каже каква работа ще е най-добра за вас. Той или тя може да ви предостави напътствия в избора на работа и да улесни вашето решение.

Не можете да си изкарвате прехраната с Вашето хоби. Кой твърди това? Когато избирате работа, най-разумно е да изберете такава, която е свързана с това, което обичате да правите през свободното си време. Още повече, хората обикновено стават много опитни в своите хобита, въпреки че повечето от уменията са усвоени информално.

Изкарването на много пари ще ви направи щастливи. Заплатата наистина е от съществено значение, но това не би трябвало да е водещият фактор в избора ви на работа. Безбройни проучвания доказват, че парите не винаги водят до удовлетворение от работата. За повечето хора много по-важно е да се забавляват с това, което вършат на работа. И все пак, когато оценявате дадена професия, хубаво е да имате предвид заплатата заедно с останалите неща.

След като веднъж сте избрали работа ще бъдете обвързани с нея завинаги. Не е вярно. Ако сте неудовлетворени от работата си поради каквато и да е причина, винаги можете да я смените. Много хора сменят работата си по няколко пъти. Един от факторите, правещ ученето през целия живот толкова важно е сигурността в непрекъснато променящия се пазар на труда.

Ако си сменя кариерата, уменията ми ще отидат на вятъра. Вашите умения си остават във вас. Можете да ги прехвърлите от една работа в друга. Възможно е да не ги използвате по един и същ начин, но те няма да се прахосат. Преносимите умения са тези, които сте получили посредством ученето през целия живот, различни работни места, доброволна работа, или друг житейски опит, който можете да използвате в следващата работа и новата кариера. В допълнение на своята полезност, преносимите умения са важни и за хората, които са изправени пред масови съкращения, за новозавършили, които търсят своята първа работа и за онези, които се връщат на пазара на труда след продължително отсъствие.

Ако най-добрият ви приятел (или ваш близък) е щастлив в определена област, то тогава и вие ще сте щастливи. Всеки човек е различен и това, което действа при един не е задължително да действа и при друг, дори и ако този друг човек е някой, с който имате много общи неща. Ако ваш познат има работа, която ви интересува, разгледайте я, но имайте предвид, че не е задължително да ви пасне.

Всичко, което трябва да направите е да си изберете професия... След това всичко ще си дойде на мястото. Изборът на работа е страхотно начало, но има много за правене след това. Търсенето на работа е като пътна карта, която ви води от избора на работа до трудовата ви заетост в тази професия, за да постигнете дългосрочните си кариерни цели.

За една професия можете да научите много малко, ако всъщност не я работите. Опитът от първа ръка наистина е страхотен, но има и други начини да се изследва дадена професия. Можете да прочетете за нея или в печатни източници на информация или онлайн. Също така можете да попитате и хора, които работят в тази сфера.

 

Запомнете! 

Reflect upon that

Най-добрият начин да предскажете бъдещето си е да го създадете.  Успехът в прилагането на уменията ви за плодотворно търсене на работа не е случаен. Всичко започва с добре замислен план.

Процесът на планиране е дисциплиниран и мисловен процес, който произвежда фундаментални решения и действия в посока на това кои сте вие, къде отивате, какво правите, и как, кога и защо го правите.

Целта на личното стратегическо планиране е да ви помогне при:

 

 

Дейност 2

Тук предлагаме важни стъпки в търсенето на работа, чрез които ще упражните вашите умения. Следвайте ги внимателно и упражнявайте всяка стъпка.

1. Направете списък на професиите, които да проучите. За всяка професия във вашия списък, ще трябва да разгледате описанието на работата, образователни и други изусквания, перспективи, възможности за развитие и заплащане.

2. Проучването на работата е вторият етап от този процес. Ще започнете да проучвате работните места след като сте приключили с първия етап от процеса на търсене - самооценка. По време на този етап вие правите описание на вашите ценности, интереси, лични качества и умения.

Сега е време да научите за професиите във вашия списък, така че можете да се опитате да го съкратите. Вашата цел е да стесните този списък до професията, която искате да преследвате. Дори да смятате, че познавате дадена професия, може да се изненадате от това, което ще научите.

Първоначално ще съберете само основна информация за всяка професия от вашия списък. Нека предположим, че списъка ви се състои от 5 професии. Можете да направите предварително проучване, което ще ви позволи да стесните списъка преди да задълбочите проучването. Основната информация, от която ще се нуждаете е описание на работата, перспективи, заплащане и изисквания за определено образование и обучение. За тази основна информация използвайте краките инструкции.

След като прочетете за професиите във вашия списък, ще откриете, че някои от тях не ви допадат. Например, може да решите, че задълженията и отговорностите в определена работа не ви харесват или че не можете (или избирате да не) отговорите на изискванията. Заплатата може да е по-ниска отколкото сте предполагали или работата няма обещаващи перспективи. В края, вашият списък ще съдържа не повече от три професии.

ук предлагаме важни стъпки в търсенето на работа, чрез които ще упражните вашите умения. Следвайте ги внимателно и упражнявайте всяка стъпка.

Стеснете вашия списък от възможни професии на базата на това, което сте научили от проучването. Например, вив няма да искате да влагате време и инергия да се пофготвяте за професия, за която се изисква високо образователно ниво, или заплащането за дадена професия може да ви се стори неадекватно.

3. Поставете си ваши собствени цели. Сега вече трябва да сте избрали професията, която искате да преследвате. Време е да съставите план, за да можете евентуално да си намерите работа в тази област, но първо трябва да си поставите цели. За да са постижими целите ви, те трябва да бъдат:

  • Разбираеми: трябва да можете да ги изкажете с думи;
  • Постижими: трябва да имате енергия и време, за да реализирате целта си; и целта трябва да е постижима в рамките на определено време;
  • Правдоподобна: трябва да вярвате, че можете да постигнете целтас си;
  • Ясно определена: трябва да знаете точно каква е вашата цел;

Разделете вашите цели за търсене на работа на краткосрочни и дългосрочни (подобно на това, което вече учихме за учбните цели). Краткосрочните цели са тези, които можете да реализирате за една година или по-малко. Дългосрочни са тези, които се постигат за от една до пет години.
За да реализирате целите си ще трябва да се справите със всички бариери, които може да срещнете. Избройте тези бариери и вашите решения за справяне с тях.

 

Важна част от успешното търсене на работа е добре проведеното интервю за работа. Интервютата за работа винаги са стресиращи – дори и за търсещите работа, които са били на много на интервюта. Най-добрият начин да се намали стреса е да бъдете подготвени. Отделете време да прегледате "стандартните" въпроси за интервю, които най-вероятно ще ви бъдат зададени. Също прегледайте и примерни отговори на тези типични за интервю въпроси.

Възможни въпроси за интервю:

Трудов стаж

Лична информация

Въпроси за Новата работа:

Бъдещето:

 

Activity 3

Като резюме, автобиографията трябва да съдържа вашето име, информация за контакт, образование, умения и опит. Започнете със съставянето на списък с цялата обща информация и след това я организирайте в категории.

Винаги е полезно да видите един-два образеца преди да започнете да пишете.

Каква информация трябва да се включи в автобиографията?

Колко дълга трябва да бъде автобиографията? Една добра автобиография трябва да се състои от около две страници и никога повече от три.

 

Трябва да имате предвид, че…!

Писмото за кандидатстване за работа е първото ви интервю.
Когато кандидатствате за работно място по ел. поща, вашата автобиография трябва да бъде придружена от заявление. Често пъти работодателят може да бъде обсипван от стотици автобиографии дневно. В тези ситуации, интервюто може да бъде главен пробив за кандидатстващия за обявената вакантна позиция.

Take into account

Activity 4

Писмото, с което кандидатствате за работата може и би трябвало да се използва като заместител за важното интервю, до което може и да не достигнете, независимо от квалификациите ви. Затова, напишете го мъдро.

При проучване, директори от петстотин най-големи организации бяха анкетирани и резултаите показват, че мнозинството (над 80%) са съгласни, че най-важното, което искат да разберат е следното:

Вашата личност. Какво представлявате и какво бихте представлявали като служител?

Защо сте избрали да кандидатствате за работа точно в тази компания?
Каква работа конкретно търсите?

Какво ви кара да смятате, че вашето образование или минал опит са свързани с тази работа?

 

Запомнете!

Reflect upon that

Писмото, с което кандидатствате е конструирано от три части:

  • увод;
  • изложение;
  • заключение.

Целта на увода е да уточните защо пишете и да кажете някои неща за себе си. Уводът ви дава възможност и да похвалите компанията за нейното качество. Тази похвала може да послужи за отговор на въпроса защо сте избрали тази компания и също ви позволява да проявите личното качество, което много хора харесват, а именно способността да предадете усещането "Аз ви познавам и ви харесвам." И все пак внимавайте, похвалата трябва да бъде конкретна, защото прекалено общата похвала може да звучи неискрено. Най-добре е похвалата ви към компанията да е директно свързана с вашата работа. Понякога откриването на тези факти може да изисква малко проучване и помнете, че е важно да научите името и длъжността на човека, до когото адресирате писмото си.

Изложението на писмото ви би трябвало да съдържа отговори на всички въпроси, които вашият работодател би имал относно убеждението ви, че вашето образование отговаря на работата, която търсите. Тук трябва да свържете миналия си опит и образование със специфичните умения, необходими за работата, за която кандидатствате.

В заключението на вашето писмо вие трябва да решите как точно възнамерявате да проследите вашето писмо. Ще се обадите след известно време или ще чакате телефонно обаждане или писмо? Трябва да доведете писмото до приветлив, но кратък край. Трябва да звучите уверено, но никога натрапчиво. Винаги намеквайте за последващо интервю. Запомнете, писмото, което изпращате заедно с вашата автобиография е вашата пословична "стъпка на прага" на всеки възможен работодател и често трябва да служи като вашето първоначално интервю. Изпипайте го внимателно.

Exercise 1

Exercise 2

 

Самоописание за интервю за работа

В самоописанието използвайте „думите, които ви описват”. Ц3елта в упражнението по-долу е да идентифицирате тези думи и да ги свържете с характеристиките, необходими за работата. Важно е обучаемият да бъде честен в тази оценка и да отчита силните си и слаби страни.
Инструкциите за стратегията за самооценка са следните.
Подчертайте всички думи от списъка по-долу, които описват вас. От списъка с подчертани думи, оградете петнайсетте, които биха ви направили добър служител. От списъка с оградени думи, поставете звездичка (*) до петте, които ще ви направят блестящ служител.

 

 

 

Изберете от списъка с думи по-долу.

активен

точен

приспособим

агресивен

бдителен

амбициозен

предприемчив

широко скроен

делови

мирен

способен

старателен

предпазлив

харизматичен

весел

с ясна мисъл

умен

компетентен

съревноваващ се

уверен

съвестен

внимателен

отзивчив

креативен

любопитен

решителен

дискретен

нетърпелив

сговорчив

експедитивен

емоционален

енергичен

честен

устойчив

гъвкав

силен

дружелюбен 

гъвкав

силен

дружелюбен

добродушен

здрав

полезен

почтен

с богато въображение

независим

трудолюбив

интелигентен

завистлив

приятен

логичен

лоялен

зрял

нервен

любезен

непредубеден

оптимистичен

организиран

оригинален

приветлив

прям

търпелив

приятен

пъргав

уравновесен

вежлив

практичен

прецизен

целеустремен

бърз

тих

реалистичен

спокоен

надежден

изобретателен

отговорен

самоуверен

със самоконтрол

благоразумен

чувствителен

сериозен

искрен

общителен

инат

тактичен

схватлив

словоохотлив

усърден

замислен

толерантен

доверчив

солиден

стабилен

балансиран

разбран

непостоянен

топъл

мъдър

желаещ

благоприличен

Сега избройте петте блестящи характеристики (тези със * до тях) като ги подредите по важност според работата, за която кандидатствате или за работата, която бихте желали да имате. (Може да го направите на отделен лист хартия)
1.
2.
3.
4.
5.
Оценете вашата употреба на стратегията за самоописдание.
Бях ли честен в моята оценка? Да ____ Не ____
Подцених ли се? Да ____ Не ____
Надцених ли се? Да ____ Не ____  


Exercise 9

 

Reflect upon that

Отговори на въпросите и упражненията в Дидактическа единица 4

 

Упражнение 1

1.


Упражнение 2

Преди да си изберете работа, трябва да познавате себе си. Вашите ценности, интереси или умения, придобити в процеса на учене, в комбинация с определени черти на характера ви, ще направят някои професии особено подходящи за вас, а други – изключително неподходящи.

 

Упражнение 3


3.

 

 

Предишен урок Отиди горе Следващ урок