Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на аветора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. |
Дидактическа единица 3 |
Тема |
Време |
Умения за ефективно учене през целия живот 2 |
Разпознаване на способността за включване в УЦЖ; |
5 часа |
Оценяване на собствените силни страни и области за развитие; |
||
идентифициране и оценяване на учебните източници и възможности (подбор и анализ на релевантна информация); |
||
Подходящо използване на информацията за решаване на определени проблеми; |
Разработени са много инструменти за тестване, чрез които да се оценят способностите за учене по различни теми и за учащи с различна възраст и квалификация.
Например, може да ви бъде лесно да овладеете компютърна грамотност, но да ви е трудно да учите чужд език и обратно.
За да учите най-ефективно, вие трябва да познавате:
|
Когато възрастните учащи се завърнат към обучението, те често поставят под въпрос и преоценяват техните първоначални предположения и мотивация, тъй като чрез ученето те пресътворяват живота си.
Следните стъпки ще ви помогнат да разберете по-добре как учите:
Започнете с миналото: Какъв е личният ви опит, как сте учили преди? Вие обичахте ли:
|
Умения, необходими за ефективно учене:
|
Съществуват общи принципи за ефективно учене, приложими за възрастните обучаеми с различна квалификация. Направете вашето учене активно. Вашето учене ще бъде по-успешно, ако вие:
|
Има няколко универсално важно умения за ефективно учене
Активно слушане:
Слушателят фокусира вниманието си, за да разбере какво се говори. Това не означава, че се съгласявате с казаното, а че го разбирате.
Гледане/виждане:
Вижте картинките, като например снимки, графики и карти. Опитайте се да разберете значението на всяко изображение.
Стиловете и предпочитанията за учене варират за всеки от нас и в различните ситуации. Разбирайки това, и развивайки уменията, които ви помагат да учите по различни начини, вие разкривате голяма част от потенциала си за учене. |
Полезни съвети за учене:
Какво точно трябва да правите докато учите?
Научете какво е необходимо да извлечете от всеки предмет. Разгледайте внимателно този модул и периодично се връщайте към него, за да сте сигурни, че вървите в правилна посока.
Правете си редовен график за учене. Най-ефективният начин да начите каквото и да е да се упражнявате редовно. Независимо дали упражнявате компютърна грамотност или си преглеждате записките, вие се учите на принципа на повторението.
Бъдете реалистични.
Когато съставяте вашия график, вие трябва да решите колко време вие наистина искате да учите и да разпределетите това време във вашите курсове. По-добре е да отделите по половин час на всеки предмет, отколкото да планирате по един час, а да не го спазите.
Съсздайте постоянна учебна обстановка. Когато всеки път учите на едно и също място, вие започвате да се предразполагате да учите там. Умът ви автоматично ще се „зареди”, дори и да не ви се учи.
Учете по малко и често. Вашият мозък възприема информацията по-бързо и я съхранява по-добре, ако не го претоварвате. Четири кратки учебни сесии седмично са по-ефективни от две дълги, поради две причини: (1) честото повторение е от съществено значение за изграждането на вашата памет, и (2) ако оставите повече време между учебните сесии, е възможно да забравите голяма част от изучения материал.
Започвайте учебните сесии навреме. Звучи като дребен детайл, но е изумително колко бързо нарастват тези 10-минутни закъснения. Тренирайте се да използвате всяка минута от разпределеното ви време.
Учете, когато сте се разсънили добре. Повечето хора работят най-ефективно през деня. В повечето случаи, един час през деня се равнява на час и половина през нощта. Преценете кое е най-подходящото време за вас и разпределете времето си за учене подобаващо. Вие можете да постигнете повече, когато сте бодри.
Поставете си конкретна цел за всеки предмет, който изучавате. Вие ще напредвате по-бързо, ако имате конкретна цел за всяка учебна сесия.
Изучавайте първо най-трудните за вас предмети. В началото вие сте по-концентрирани така, че ще сте в най-добра форма да се справите с трудните неща. Също така, вие ще се чувствате по-добре, че най-лошата част от деня е минала и така няма да се изкушавате да изразходите цялото си време за лесните или любимите предмети.
Редовно преглеждайте записките си. Воденето на добри записки е първата стъпка; редовното им преглеждане е втората. И както непрекъснато повтаряме, най-добрият начин да научите нещо е често да препрочитате информацията (дори и на глас, ако желаете).
Правете кратки почивки редовно. Златното правило е 10 минути почивка на всеки 50 минути работа. Не учете през почивките. Те ще ви направят по-свежи за следващия учебен час.
Разнообразявайте работата си. Опитайте се да си разнообразявате учебните дейности. Например, ако се опитате 3 часа да четете книги, вие не само ще се отегчите, но ще се затрудните и в обработката на информацията. Вместо това, редувайте четене, водене на записки, писане на домашна, решаване на задачи.
Награждавайте се. Когато постигнете една от целите, които сте си поставили, дайте си награда. Наградата ви дава стимул да постигате целите си и потупване по гърба за реализирането им.
Когато учите вие трябва да изучавате и възприемате голям обем информация. Ето защо Информационната грамотност се превръща във важно умение за ефективно учене през целия живот. |
Една информационно грамотна личност може да:
Информационната грамотност се определя като:
Информацията може да бъде търсена по различни причини: понякога с учебни цели, понякога заради потребности свързани с работата. Информацията може да се търси посредством дискусия с колеги, четене, гледане на телевизия, използване на Интернет или чрез консултиране с приятел, преподавател или библиотекар.
Избраният метод за търсене на информация зависи от конкретната ситуация или задача. Изглежда, че в момента Интернет е най-популярният източник на информация и затова всички трябва да можем да го ползваме ефективно, за да оцелеем в модерното общество.
Тъй като източниците на информация и инструментите за търсене на информация се променят непрекъснато и бързо, е важно от време на време човек да актуализира уменията си за търсене на информация. Това означава, че научаването на такива умения трябва да се смята за процес, осъществяван през целия живот, а не за нещо, което се научава по време на един единствен курс. |
Изборът на методи за търсене на информация и използваните източници зависят от самия предмет и сферата на обучение. Преди да научат конкретните детайли за търсене на информация, която е свързана със собствената им сфера на обучение, препоръчително е учащите да получат малко по-общо разбиране за естеството на различните източници на информация.
Заради проблема с информационното претоварване, пред който е изправен всеки търсещ информация, е важно да можем да ограничим търсенето с цел да намерим релевантна информация и да се уверим, че не са пропуснати важни информационни източници.
Когато определяте необходимата информация, първата стъпка е да обмислите следните въпроси:
|
Анализирането на информацията по такъв начин, преди самото търсене, е добър начин да се намалят времето и усилията, изразходени по време на търсене на информацията.
Прочетете всяко твърдение и помислете дали е приложимо към вас. Ако е приложимо към вас, маркирайте с Д. А ако не е приложимо, маркирайте с Н. (Може да отбележите отговорите на отделен лист хартия, ако четете модула в електронен формат)
.
1. Д__ Н__ Аз прекарвам твърде много време в изучаване на това, което уча.
2. Д__ Н__ Аз обикновено се опитвам да уча, когато радиото и телевизора са включени.
3. Д__ Н__ Не мога да уча дълго време, без да се уморя или да се разсея.
4. Д__ Н__ Когато чета често моето внимание се отвлича от подробностите и се затруднявам да определям главните идеи.
5. Д__ Н__ Аз рядко сменям скоростта си на четене в отговор на нивото на трудност на произведението или на това, че съдържанието ми е познато.
6. Д__ Н__ Често ми се иска да можех да чета по-бързо.
7. Д__ Н__ Когато стигна до края на една глава (или учебна програма, модул), не мога да си спомня това, което току що съм прочел.
8. Д__ Н__ Аз не знам как да извличам най-важното от текста.
9. Д__ Н__ Често се увличам от детайлите на четивото и трудно определям главните идеи.
Отговори на въпросите и упражненията в Дидактическа единица 3 |
1.
2.
Ако сте отговорили с "да" на два или повече въпроса от която и да е категория, вие трябва да обърнете внимание на уменията за учене за тези категории. Ако имате един отговор "да" или по-малко за дадена категория, то вие вероятно сте достатъчно опитни в тези области.