Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Учене през целия живот (УЦЖ)

 

program_logo

Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на аветора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. 

education and training

 

Въведение

„Истинското откривателство не се състои в търсене на нови земи, а в сдобиването с нови очи.” – Марсел Пруст.

Reflect upon thatНие преминахме от една индустриална епоха към епоха на знанието, с нарастващ акцент върху способността за ефективно учене, за гъвкавост и приспособимост към предизвикателствата на обществото на знанието. Способността да учим по-бързо и по-добре от другите стана особено важна за благополучието.

Сборът от знанията, уменията и нагласите на отделната личност представлява нейната компетентност. Компетентността е градивен елемент на знания, умения и нагласи, които хората придобиват.

Преследването на знанието чрез ученето през целия живот — независимо дали се учим да говорим чужд език, да пишем писмо, да бъдем отговорни, да започнем свой бизнес или да подобрим общуването с нашите деца — носи големи ползи на хората, които не са свързани само с подобряване на уменията за трудова заетост или с повишена конкурентноспособност на пазара на труда. 

Ученето през целия живот:

Този учебен модул ще ви помогне да подобрите уменията си за учене, за да можете ефективно да се справяте с предизвикателствата на ученето през целия живот.

 

Дидактическа единица 1

Тема

Време

Учене през целия живот

Основни определения: идеята за УЦЖ; участие в УЦЖ в рамките на ЕС; контекст на националната и политиката на ЕС;

1 час

УЦЖ: формално и информално продължително учене;

 

Идеята за ученето през целия живот е обширна и обхваща целия живот на индивида (“от люлка до гроб”). То включва всички видове дейности, вариращи от ученето в ранно детство до  ученето и образоването в свободното време за пенсионерите.

Според определението на Европейският съюз, "ученето през целия живот обхваща всяка целенасочена учебна дейност, независимо дали формална, или информална, осъществявана в течение на времето с цел подобряване на знанията, уменията и компетенциите".

 

Различни видове учене:

  • Формално учене – предоставя се от образователни или обучителни институции. Води до сертификация и издаване на диплома;
  • Неформално обучение – не се предоставя от образователна или обучителна институция и обикновено не води до сертификация.
  • Информално обучение – това е резултат от ежедневните дейности, свързани с работа, семейство или свободно време. Не е структурирано и обикновено не води до сертификация.

 

Ученето през целия живот е важна част от Лисабонската стратегия на Европейския Съюз (ЕС), според която до 2010г. ЕС трябва да стане най-конкурентноспособната и динамична, базирана на знанието, икономическа област в света, както и едно по-сплотено и интегрирано общество.

Политици на европейско ниво са признали, че образованието и обучението са съществени за развитието и успешността на днешното общество на знанието и за икономиката. Стратегията на ЕС подчертава, че държавите трябва да работят заедно и да се учат една от друга. Поради това, държавите-членки на ЕС са засилили своето политическо сътрудничество. Това е осъществено посредством Програмата за образование и обучение за 2010, стартила още през 2001г.

Помислете върху следното…

Reflect upon that
  • Защо ученето през целия живот днес е толкова важно за успешния живот на хората, а дори и за цели държави?
  • Ученето през целия живот изисква ли специални умения и защо?

 

Отиди горе Следващ урок