This Project has been funded with support from the European Commission. This communication reflects the views only of the author, and the Commission can not be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. |
4 Skyrius |
Temos |
Trukmė |
Veiksmingo mokymosi visą gyvenimą įgūdžiai 3 |
Profesinis sąmoningumas ir nauji įgūdžiai; |
5 val. |
Darbo paieška (kreipimasis sėl darbo, interviu); |
||
Įgyti įgūdžiai karjeros galimybių didinimui; |
||
Įgyti įgūdžiai ateities mokymosi tikslų formulavimui; |
Mokymasis visą gyvenimą ir apdovanojantis procesas, kuris atneša materialinę naudą, karjeros galimybes ir konkurentiškumą darbo rinkoje.
Žmonės, turintys stiprius socialinius įgūdžius, turi daugiau šansų susirasti darbą, nes jie geba:
Darbo rinkoje yra šimtai darbo ir karjeros galimybių. Kaip jūs apsisprendžiate, kai iš tiesų nelabai žinote ką norite veikti? Ar tai jums labai sudėtinga užduotis? Iš tikro taip nėra. Taip, jūs turėsite paaukoti šiek tiek laiko ir energijos apsisprendžiant, tačiau galiausiai jūsų pastangos atsipirks su kaupu. |
Darbo paieška ir karjeros planavimas yra nenutrūkstantis viso gyvenimo procesas, kurį sudaro profesijos pasirinkimas, įsidarbinimas, tobulėjimas darbe, karjeros pokyčiai ir, galiausiai, išėjimas į pensiją.
Prieš pasirenkant darbą, turite kai ką išsiaiškinti apie save. Jūsų vertybės, pomėgiai ir įgūdžiai, įgyti besimokant, derinyje su tam tikrai asmenybės bruožais pavers kai kuriuos darbus ypatingai jums tinkamais arba priešingai – ypatingai netinkamais.
Norėdami tai išsiaiškinti ir susidaryti sąrašą sau tinkamų darbų, galite pasinaudoti savęs įsivertinimo įrankiais, dažnai vadinamais darbo testais.
Dažniausiai pasitaikantys mitai apie darbo pasirinkimą
Pasirinkti darbą yra paprasta. Iš tiesų, darbo pasirinkimas yra sudėtingas procesas ir jūs turėtumėte tam skirti pakankamai laiko. Darbo paieška – daugiapakopis procesas, kurį sudaro mokymasis apie save ir sau tinkamas profesijas.
Darbo konsultantas gali patarti, kokį užsėmimą pasirinkti. Darbo konsultantas ar bet koks kitas karjeros vystymo profesionalas negali jums pasakyti, koks darbas labiausiai jums tinka. Jis/ji gali jus aprūpinti informacija apie darbo paiešką ir palengvinti jūsų apsisprendimą.
Jūs negalite pragyventi iš savo hobio. Kas taip pasakė? Renkantis darbą yra labai protinga pasirinkti tokį, kuris suteiktų jums malonumą ir būtų susijęs su tuo, ką veikiate laisvu laiku. Be to, žmonės linkę tapti labai kvalifikuoti savo hobiuose, net jei didžioji dalis įgudimo yra įgyta neformaliai.
Jei uždirsite daug pinigų, būsite laimingas. Nors atlyginimas yra svarbus, tai neturėtų būti vienintelis veiksnys renkantis darbą. Nesuskaičiuojama daugybė tyrimų parodė, kad pinigai nebūtinai veda į pasitenkinimą darbu. Daugeliui žmonių yra žymiai svarbiau dirbti širdžiai mielą darbą. Vis dėlto, įvertinant darbą reikėtų atsižvelgti ir į būsimas pajamas.
Kai tik pasirinksite darbą, įstrigsite jame amžiams. Netiesa. Jeigu jūs dėl bet kokios priežasties jaučiate nepasitenkinimą savo darbe, visada galite jį keisti. Daug žmonių gyvenimo eigoje keičia darbus keletą kartų. Vienas iš veiksnių, dėl ko mokymasis visą gyvenimą yra toks svarbus – būti saugiu besikeičiančioje darbo rinkoje.
Jeigu aš keisiu darbus, mano įgūdžiai taps nevertingi. Jūsų įgūdžiai priklauso jums. Jūs galite pritaikyti juos iš vieno darbo į kitą. Galbūt jūs panaudosite juos ne visai tokiu pat būdu, tačiau tai nereikš, kad jie tapo nevertingi. Perkeliami įgūdžiai yra tokie įgūdžiai, kuriuos jūs įgijote mokydamiesi, įvairiuose darbuose, savanoriškame darbe ar kitose gyvenimo patirtyse ir kuriuos jūs galite sėkmingai panaudoti kitame savo darbe. Be to, perkeliami įgūdžiai yra taip pat svarbūs tiems, kurie susiduria su priverstiniu nedarbu, absolventams, ieškantiems savo pirmojo darbo ir tiems, kurie išeina į pensiją.
Jei mano geriausias draugas (ar kitas artimas žmogus) yra patenkintas tam tikroje darbo srityje, aš taip pat būsiu patenkintas. Kiekvienas yra skirtingas ir tai, kas tinka vienam, gali visiškai netikti kitam, net jei su tuo asmeniu turime labai daug bendro. Jeigu jūsų pažįstamas turi darbą, kuris jus domina, pasidomėkite juo, tačiau nepamirškite, kad jis nebūtinai bus jums tinkamas.
Viskas, ką jūs turite padaryti – tai pasirinkti užsiėmimą... Po to viskas susidėlios į savo vietas. Darbo pasirinkimas yra gera pradžia, tačiau po to reikia nuveikti daug daugiau. Darbo paieška yra kelio žemėlapis, kuris veda nuo darbo pasirinkimo iki įsidarbinimo toje srityje, kurioje jūs sieksite ilgalaikių karjeros tikslų.
Beveik nieko neįmanoma padaryti, kad sužinotum apie konkretų darbą realiai jame nedirbant. Asmeninis patyrimas yra puiku, tačiau yra ir kitų būdų išsiaiškinti apie tam tikrą darbą. Galite apie tai pasiskaityti leidiniuose arba internetinėse svetainėse. Taip pat galite pasiklausinėti tų, kurie dirba toje srityje.
Geriausias būdas nuspėti savo ateitį – ją sukurti. Sėkminga darbo paieška pritaikant savo įgūdžius nėra atsitiktinumas. Tai prasideda gerai sumanytu planu. |
Asmeninis planavimas yra sistemingas minčių procesas, kuris atneša esminius sprendimus ir veiksmus, kurie formuoja ir nukreipia kur link reikia eiti, ką daryti, kaip daryti, kada ir kodėl daryti. Visa tai daroma susitelkiant į ateitį.
Asmeninio strateginio planavimo tikslas yra padėti jums:
2 Veikla
Štai keletas svarbių žingsnių, padėsiančių jums pritaikyti savo įgūdžius. Atidžiai sekite ir panaudokite kiekvieną žingsnį.
1. Sudarykite ieškomų galimų darbų sąrašą. Kiekvienam sąraše esančiam užsiėmimui jūs apsvarstykite darbo aprašymą, išsilavinimo ir kitus reikalavimus, darbo ir paaukštinimo perspektyvas, užmokestį.2. Antroji proceso pakopa – darbo paieška. Po pirmosios pakopos – įsivertinimo – jūs pradėsite ieškoti darbo. Pirmosios pakopos metu jūs įsivertinote savo vertybes, pomėgius, asmenines savybes ir įgūdžius.
Skaitydami darbų sąrašą jūs pastebėsite, kad kai kurie darbai jūsų netraukia. Pavyzdžiui, jūs galite nuspręsti, kad jums nepatiktų pareigos kuriame nors darbe arba, kad jūs neatitinkate tam tikrų reikalavimų. Uždarbis gali būti žemesnis, nei jūs tikėjotės ar perspektyvos nieko nežadančios. Galiausiai, jūsų sąraše liks ne daugiau nei trys darbai.
Dabar metas plačiau išsiaiškinti apie darbus, esančius sąraše ir tą sąrašą trumpinti tol, kol liks vienas labiausiai trokštamas darbas.
Pirmiausia susirinkite pagrindinę informaciją apie kiekvieną darbą, esantį sąraše. Tarkime, užsirašėte 5 darbus. Galite pasidaryti pirminį tyrimą, kuris leis jums sutrumpinti sąrašą. Nagrinėjant darbus jums reikės pagrindinės informacijos, tokios kaip: darbo apibūdinimas, perspektyvos, uždarbis ir išsilavinimo reikalavimai. Naudokitės trumpais darbo aprašymais.Štai keletas svarbių žingsnių, padėsiančių jums pritaikyti savo įgūdžius. Atidžiai sekite ir panaudokite kiekvieną žingsnį.
Remiantis atliktu tyrimu, pakoreguokite savo sąrašą. Pavyzdžiui, galbūt jūs nenorėsite eikvoti savo laiko ir energijos darbui, kuris reikalauja aukštesnio išsilavinimo arba jūs galite manyti, kad už tam tikrą darbą atlyginimas yra neadekvatus.
3. Nusistatykite savo tikslus. Iki šio momento jūs jau turėtumėte būti apsisprendę kurio darbo jūs norite siekti. Metas vykdyti planą, kad jūs galų gale rastumėte darbą norimoje srityje. Pirmiausia turite nusistatyti tikslus. Tam, kad jūsų tikslai būtų pasiekiami, jie turi būti:
- Įmanomi: tikslas turi būti išreiškiamas žodžiais;
- Pasiekiami: jūs turite turėti energijos ir laiko, kad pasiektumėte tikslą;
- Tikėtini: jūs turite tikėti, kad pasieksite tikslą;
- Aiškiai apibrėžti: turite tiksliai žinoti, koks yra jūsų tikslas;
Padalinkite darbo paieškos tikslus į trumpalaikius ir ilgalaikius (panašiai, kaip mokėmės apie mokymosi tikslus). Trumpalaikiai tikslai – tokie tikslai, kuriuos galite pasiekti per metus laiko ar greičiau. Ilgalaikiai – tokie, kurie būtų pasiekiami per laikotarpį nuo vienerių iki penkerių metų.
Tam, kad pasiektumėte savo tikslus, turėsite įveikti įvairias kliūtis, su kuriomis galite susidurti. Sudarykite tokių kliūčių sąrašą ir būdus, kaip jas įveikti.
Sėkmingoje darbo paieškoje svarbią vietą užima geras pasirodymas interviu dėl darbo metu. Interviu dėl darbo visada kelia stresą – netgi tiems, kurie jau yra turėję daug interviu. Geriausias būdas sumažinti stresą – gerai pasiruošti pokalbiui. Skirkite laiko peržvelgti dažniausiai užduodamus „standartinius“ interviu klausimus. Taip pat peržvelkite atsakymų į šiuos tipinius klausimus pavyzdžius.
Galimi interviu klausimai:
Darbo istorija
Asmeniniai
Klausimai apie naująjį darbą
Ateitis
Kaip ir reziumė, jūsų gyvenimo aprašymą (CV) turėtų sudaryti jūsų vardas, kontaktinė informacija, išsilavinimas, įgūdžiai ir patirtis. Pradėkite nuo sąrašo su visa jūsų biografijos informacija, o tada suskirstykite viską į atitinkamas kategorijas.
Dažnai būna naudinga prieš rašantis peržvelgti vieną ar du pavyzdžius.
Kokia informacija turėtų būti pateikta gyvenimo aprašyme?
Kokio ilgio turėtų būti CV? Geras gyvenimo aprašymas turėtų apimti ne daugiau nei du puslapius ir niekada daugiau nei tris.
Kreipimosi dėl darbo laiškas iš tikrųjų yra pirmasis jūsų interviu. |
Gyvenimo Aprašymo formatas |
Kreipimosi dėl darbo laiškas turėtų būti rašomas taip, lyg tai būtų svarbaus interviu, į kurį, nepaisant jūsų kvalifikacijų, galite būti taip ir nepakviesti, pakaitalas. Taigi, rašykite jį protingai. Trumpa autobiografija yra puikus šansas aprašyti duomenis, susijusius su darbo patirtimi ir išsilavinimu.
Tyrimai, kuriuose dalyvavo penkių šimtų didžiausių organizacijų presonalo vadovai, atskleidė, kad didžioji dalis jų (virš 80%) nori išsiaiškinti apie:
|
Kreipimosi dėl darbo laiškas turėtų būti suskirstytas į tris dalis:
|
Pagrindinis įžangos tikslas – tiksliai nusakyti kodėl jūs rašote ir pasakyti keletą dalykų apie save. Įžanga suteikia jums galimybę pagirti kompaniją už tam tikrus pasiekimus. Toks pagyrimas bus kaip nebylus atsakymas į klausimą, kodėl jūs pasirinkote būtent šią kompaniją, o taip pat suteiks galimybę subtiliai panaudoti asmeninę techniką, mėgstamą daugelio žmonių - jausmo "Aš pažįstu jus ir man jūs patinkate" suteikimą. Tačiau būkite atsargūs – pagyra turėtų būti ypatinga, nes bendros pagyrų frazės turi tendenciją skambėti nenuoširdžiai. Geriausia būtų pasakyti kažką, kas kompanijoje tiesiogiai susiję su jūsų darbo sritimi. Kartais tokių faktų atradimas reikalauja truputį paieškų. Nepamirškite sužinoti ir būsimo laiško skaitytojo vardo bei pozicijos.
Laiško dėstyme turėtumėte atsakyti į klausimus, kurie gali kilti jūsų darbdaviui dėl jūsų išsilavinimo ir patirties, susijusios su būsimu darbu. Štai čia jūs norite pavaizduoti ryšius su savo turima patirtimi, išsilavinimu bei specifiniais įgūdžiais, kurių reikalauja siekiama pozicija.
Planuodami pabaigą turite nuspręsti, kaip jūs norite tęsti savo laišką. Ar jūs paskambinsite po tam tikro laiko tarpo? O galbūt patys lauksite skambučio ar laiško? Turite užbaigti laišką nuoširdžiai, tačiau glaustai. Pabaiga turi skambėti pasitikinčiai, tačiau neįžūliai. Visuomet paklauskite dėl tolimesnio interviu. Atminkite, laiškas kurį siunčiate kartu su gyvenimo aprašymu yra jūsų "pirmas žingsnis į pergalę" su bet kuriuo galimu darbdaviu ir visuomet turėtų pasitarnauti kaip pirminis interviu. Atidžiai jį ištobulinkite.
Savęs apibūdinimas pasirengimui interviu dėl darbo
Tam, kad padėti pradedantiems ieškotis darbo žmonėms pasiruošti interviu, gali būti naudojamas savęs apibūdinimo klausimynas, kurį sudaro "žodžiai, kurie jus apibūdina". Tikslas – atrinkti žodžius ir susieti juos su bruožais, kurių reikalauja siekiama pozicija. Svarbu, kad atlikdamas šią užduotį asmuo būtų sąžiningas ir pripažintų savo trūkumus bei stipriąsias puses.
Instrukcijos kaip pasinaudoti šiuo metodu pateiktos apačioje.
Pabraukite tuos lentelėje pateiktus žodžius, kurie geriausiai jus apibūdina. Iš pabrauktųjų žodžių apibraukite penkiolika žodžių, kurie apibūdintų jus kaip gera darbuotoją. Iš apibrauktų žodžių sąrašo išrinkite ir pažymėkite žvaigždute penkis žodžius, kurie apibūdintų jus kaip išsiskiriantį darbuotoją.
Pasirinkite iš šio sąrašo.
aktyvus |
kruopštus |
prisitaikantis |
agresyvus |
judrus |
ambicingas |
drąsus |
plataus akiračio |
verslus |
ramus |
sugebantis |
atsargus |
atsargus |
charizmatiškas |
linksmas |
aiškaus mąstymo |
protingas |
kompetentingas |
konkuruojantis |
įsitikinęs |
doras |
dėmesingas |
bendradarbiaujantis |
kūrybingas |
smalsus |
pasiryžęs |
diskretiškas |
nekantrus |
nerūpestingas |
produktyvus |
emocionalus |
energingas |
teisingas |
ryžtingas |
lankstus |
įtaigus |
draugiškas |
lankstus |
valingas |
draugiškas |
geranoriškas |
sveikas |
paslaugus |
sąžiningas |
lakios vaizduotės |
nepriklausomas |
darbštus |
inteligentiškas |
pavydus |
simpatingas |
logiškas |
lojalus |
brandus |
nervingas |
mielas |
nešališkas |
optimistas |
organizuotas |
originalus |
bendraujantis |
tiesmukas |
kantrus |
malonus |
punktualus |
susitvardantis |
mandagus |
praktiškas |
pedantiškas |
tikslingas |
greitas |
ramus |
realistiškas |
atsipalaidavęs |
patikimas |
išradingas |
atsakingas |
pasitikintis |
susivaldantis |
nuovokus |
jautrus |
rimtas |
nuoširdus |
socialus |
užsispyręs |
taktiškas |
gabus |
kalbus |
kruopštus |
mąslus |
tolerantiškas |
patikimas |
patikimas |
pastovus |
pastovus |
supratingas |
universalus |
šiltas |
išmintingas |
trokštantis |
naudingas |
Dabar išrinkite ir išrašykite žvaigždute pažymėtus penkis žodžius, kurie apibūdinta jus kaip išsiskiriantį darbuotoją.
1.
2.
3.
4.
5.
Įvertinkite kaip pasinaudojote savęs apibūdinimo strategija.
Ar aš buvau sąžiningas įsivertindamas save? Taip ____ Ne ____
Ar aš nepakankamai save įvertinau? Taip ____ Ne ____
Ar aš pervertinau save? Taip ____ Ne ____
Atsakymai į 4-ojo skyriaus klausimus ir pratimus |
1 Pratimas
1.
2 Pratimas
Prieš pasirenkant darbą, turite kai ką išsiaiškinti apie save. Jūsų vertybės, pomėgiai ir įgūdžiai, įgyti besimokant, derinyje su tam tikrai asmenybės bruožais pavers kai kuriuos darbus ypatingai jums tinkamais arba priešingai – ypatingai netinkamais.
Norėdami tai išsiaiškinti ir susidaryti sąrašą sau tinkamų darbų, galite pasinaudoti savęs įsivertinimo įrankiais, dažnai vadinamais darbo testais.
3 Pratimas
3