Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Išteklių valdymas

 

program_logo

This Project has been funded with support from the European Commission.  This communication reflects the views only of the author, and the Commission can not be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

education and training

 

4 pamoka

Tema

Laikas

Išteklių organizavimas

  • Išteklių tipai; ištekliai ir pasiekimai;

2 valandos

  • Laiko panaudojimas;
  • Pinigų valdymas;

Žmogiškieji ištekliai ir jų valdymas;

 

clock
pig
dance

 

Verslo ištekliai yra bet kas ir viskas, kas padeda įmonės valdymui. Tai gali būti žmonės, gamtos ištekliai, materialinės vertybės, tokios kaip prekės ženklas ir jo atpažinimas, finansiniai ištekliai ir bet kas, iš ko tam tikras verslas turėtų naudos. Visi verslo ištekliai, naudojami prekių gamybai arba klientų aptarnavimui, turi ekonominę vertę.

Svarbiausias bet kokios įmonės verslo išteklius yra žmonės – bendri įgūdžiai, pastangos, gabumai ir žinios žmonių, dirbančių jūsų versle.
Darbuotojai gabumus ir žinias paverčia produktais arba paslaugomis.
Gamtos ištekliai išgaunami iš aplinkos; popierius, nafta arba mineralai, kuriuos įmonė naudoja savo versle. Gamtos išteklių vertė priklauso nuo to ar ištekliai yra atsinaujinantys ar ne; atsinaujinantys ištekliai gali būti atkurti natūraliai, tuo tarpu kai neatsinaujinantys ištekliai nebeatsikuria po žmonių vartojimo.
Verslo ištekliai apima bet kokius materialius produktus, kurie padeda įmonės funkcionavimui – turtas arba renta, gamybos įrengimai, galutinio produkto tiekimas, transportavimas ir pridėtinės išlaidos kaip internetas ir elektra. Materialūs ištekliai kinta priklausomai nuo verslo.
Pagrindiniai verslo ištekliai, kurie nekinta – prekės ženklas, reputacija ir patentas.
Finansiniai ištekliai apima bet kokias pajamas, kurias įmonė turi įskaitant pardavimus, paskolas ir investicijas.
Kas yra išteklių valdymas? Tai procesas, kurio metu naudojami visi galimi verslo ištekliai pačiu produktyviausiu būdu.
Veiksmingiausia vadyba ir verslo išteklių nauda yra sėkmės indikatoriai. Bet koks verslas, produktyviausiai išnaudojantis visus išteklius uždirbs daugiau pinigų, nei tas, kuris nepanaudos nieko.
Visi verslo ištekliai prideda vertės įmonei; vertė yra apibrėžta išteklių kiekybės ir kokybės santykiu. Tarkime, naftos vertė kaip verslo išteklius priklauso nuo esamos kiekybės, tuo tarpu, kai žmonių žinių vertė yra kokybė.
Produktyviausias išteklių naudojimas yra neįmanomas be tikslų išsikėlimo, atsižvelgiant į galimus išteklius.
Tikslų išsikėlimas – tai procesas, kurio metu yra nusprendžiama, ką norima atlikti bei suplanuojama, kaip pasiekti norimo rezultato.
Tikslų išsikėlimo procesas susideda iš dviejų dalių. Veiksmingiausiam tikslų išsikėlimui reikia padaryti daugiau nei vien nuspręsti, ką norima padaryti; taip pat reikia daug dirbti, norint pasiekti užsibrėžtų tikslų.
Daugiau apie tikslų išsikėlimo principus galite sužinoti 5 skyriuje Mokymasis Mokytis (2 Pamoka)

Asmeninių tikslų išsikėlimas, kaip ir verslo uždavinių išsikėlimas, nukreipia mus bei motyvuoja, bet tik tuo atveju, jei tikslai yra tinkami.
Kaip žinoti ar išsikėlėme tinkamus verslo tikslus? Pagrindinės taisyklės tinkamiems verslo tikslams išsikelti:

Verslo uždaviniai turi būti aktualūs.
Daugelis žmonių išsikelia netinkamus tikslus – vėliau stebisi, kodėl nepavyksta tų tikslų pasiekti. Nepamirškite, kad tikslų išsikėlimas turi vesti mus pirmyn bei sustiprinti teigiamiems pokyčiams. Jeigu tikslai neturi motyvacijos, tada net neverta jų siekti, nes būsite tik nusivilę.
Kartais verslininkai daro klaidų išsikeldami neefektyvius verslo tikslus.
Tarkime, mažos kavinės savininko uždavinys – „pakabinti 50 pranešimų, kurie informuotų apie kavinės meniu pasikeitimus” – yra beprasmis. Jeigu pagrindinis uždavinys yra pritraukti daugiau klientų, būtų daug naudingiau pagerinti patiekalų kokybę arba sumažinti kainas. Meniu pakeitimas neišspręs problemos. Viskas bus tik laiko švaistymas.
Verslo uždavinys privalo turėti aiškią naudą verslui.
Verslo uždaviniai turi būti aiškūs.
Dažniausiai pasitaikančios klaidos išsikeliant verslo uždavinius - išsikelti neapibrėžtus bei abstrakčius tikslus. Tokie tikslai, kaip „pagerinti mūsų klientų aptarnavimą“ skamba neblogai, tačiau kaip tai padaryti?
Kai išsikeliate verslo uždavinius, būkite tikri, kad juos aiškiai suformulavote, kaip pateiktame pavyzdyje, iki konkrečių veiksmų, kuriuos galima būtų atlikti bei įvertinti. Uždaviniai be veiksmo plano tėra tik žodžiai.
Verslo uždaviniai turi būti pasiekiami.
Verslo uždavinių tikslas turi vesti verslą į priekį ir mus motyvuoti. Uždavinys turi vesti mus į jo įgyvendinimą.
Prisiimkite atsakomybę už savo tikslus.
Turite pasiaukoti tikslams, kuriuos išsikėlėte. Vienas iš pagrindinių uždavinių išsikėlimo būdų - juos užsirašyti. Tai pirmasis žingsnis įgyvendinant tai, ką užsibrėžėte.
Išdėstykite uždavinius pagal jų svarbą.
Tikslų įgyvendinimas neturėtų tęstis mėnesius ar metus, bet kadangi jie reikalauja atsidavimo bei reguliaraus darbo, kiekvienam uždaviniui reikės įdėti daug pastangų.
Nustatykite terminus uždaviniams įgyvendinti.
Uždaviniai be termino tėra tokie uždaviniai, kuriems nesate atsidavęs ir kurių nepasieksite. Termino nustatymas padės geriau suplanuoti veiksmus.
Įvertinkite savo tikslus.
Atminkite, kad uždavinių išsikėlimas ir įvertinimas yra svarbi proceso dalis. Visada yra kažkas, ką dar reikia išmokti, nepaisant to, kaip sėkmingai ar ne, įvykdėte savo uždavinius

Activity 1

pig

 

Laiko planavimas yra svarbus efektyvios išteklių vadybos aspektas.
Kas nenorėtų, kad diena keliomis valandomis būtų ilgesnė? Jei laikysimės pagrindinių laiko planavimo principų, kiekvieną dieną galėsime įvykdyti tai, ko norime.
Daugiau apie laiko planavimo pagrindus galite sužinoti 5 skyriuje Mokymasis Mokytis (2 Pamoka).

Laiko praleidimo stebėjimas nėra laiko planavimas. Laiko planavimas – tai būdas pakeisti savo praleidžiamo laiko įpročius. Laiko planavimo sistema padės efektyviai planuoti savo laiką. 
Laikas, kurį investuojate mokymuisi, vėliau atsipirks su kaupu.
Apačioje aprašyti laiko planavimo metodai yra svarbūs efektyviai išteklių vadybai smulkiame versle:
Suteikite prioritetą.
Pagrindinė problema planuojant laiką versle yra galvojimas, kad viskas yra vienodai svarbu. Tačiau taip nėra. Tarkime, ar susitikimas su draugais yra toks pat svarbus kaip ir susitikimas su verslo partneriais? Ne. Taigi, jeigu jums reiktų pasirinkti iš šių dviejų, lengviau būtų atidėti susitikimą su draugais kitai dienai.
Nesimėtykite nuo užduoties prie užduoties dienos eigoje. Peržvelkite darbų sarašą, kuriuos reikia atlikti dienos pradžioje ir išsirinkite dalykus, kuriuos „privalote“ padaryti tą dieną. Susikoncentruokite ties tų darbų atlikimu. Dienos pabaigoje pajusite dvasinį pasitenkinimą. 
Išmokite pasakyti „taip“ ir „ne“.
Nesugebėjimas pasakyti „ne“ gali būti didelio nesusipratimo versle priežastimi. Vietoje „ne“, žmonės sako „galbūt“ arba „galbūt galėčiau tai padaryti“, arba „pažiūrėsime“, suteikdami viltis ir tikėjimąsi.
Niekada nesakykite „galbūt“, kai esate prašomi kažkam įsipareigoti. Vietoj to, išmokite greitai apsispręsti ir pasakyti „taip“ arba „ne“ bei neuždelskite plėtodami mintis. Jums nereikia plataus paaiškinimo savo sprendimams. Pakanka pasakyti „ne, negaliu to atlikti“. Žmogus, su kuriuo kalbatės supras jūsų atvirumą ir nenorą gaišinti laiko.
Kasdieninės veiklos stebėjimas tėra tik preliminarus žingsnis į efektyvų laiko planavimą. Pirmas žingsnis link efektyvaus laiko planavimo yra laiko praleidimo analizavimas tam, kad galėtumėte nuspręsti, ką norėtumėte pakeisti.

 

Activity 2

 

pig

 

Verslininko supratimu finansų valdymas yra prioritetas, net jeigu yra samdomas finansininkas ar buhalteris, kuris tvarko apskaitą. Jums vistiek reikia susipažinti su buhalterijos ir finansų valdymo principais.
Kai tik pasirenkate pavadinimą bei įregistruojate savo verslą, jums reikia atsidaryti banko sąskaitą. Banko sąskaitos atidarymas nėra sudėtingas procesas. Pradėkite nuo to, su kuriuo banku norėtumėte bendradarbiauti – pagalvokite apie banką, palankų smulkiam verslui ir atidarykite sąskaitą.

Vis dėlto, įsitikinkite, kad turite asmens dokumentus, kaip ir verslo įregistravimo dokumentus ir verslo licenciją, nes tai yra pagrindiniai dokumentai norint atidaryti banko sąskaitą. Kitas etapas yra pervesti pinigus į naują sąskaitą (netgi ir mažą sumą). Būtinai išsiaiškinkite apie kreditinės kortelės sąskaitą prekybininkams, debeto sąskaitą ir apie kitas smulkaus verslo paslaugas.
Kai ateis laikas pradėti vesti mokesčių apskaitą, turėsite du pasirinkimus – padaryti tai patiems arba samdyti finansininką arba buhalterį. Galite rinktis abu, samdydami buhalterį, kuris paruoštų metinę finansų suvestinę bei mokesčių blankus. Jeigu nuspręsite patys tvarkyti apskaitą, būkite tikri, kad investuojate pakankamai pinigų į apskaitos programinę įrangą. Daugelis apskaitos programinių įrangų leidžia sukurti važtaraščius; stebėti banko sąskaitos likutį, prekybinės sąskaitos informaciją, sekti mokėtinos bei gautinos sumos sąskaitas.

Jeigu nesate tikri dėl savo buhalterinių sugebėjimų, net su apskaitos programinės įrangos pagalba, galite pasamdyti buhalterį, kuris padarytų mėnesinę ataskaitą bei diplomuotą buhalterį, atliekantį auditą kas ketvirtį ir paruošiantį metinę finansų suvestinę bei mokesčių blankus.
Jeigu savaitgaliais plaunate langus dėl papildomų pinigų, tokiu atveju apskaitos programinės įrangos bei buhalterio paslaugų neprireiks. Paprasčiausiai investuokite į pagrindinę sąskaitų knygą ir veskite visas verslo išlaidas ir pardavimus. Jeigu tai darote patys, įsitikinkite, jog išmintingai apskaičiuojate, kiek investuoti į savo verslą, lygindami su planuotomis pajamomis ir pelnu.

Kitas svarbus finansų valdymo aspektas – rasti pinigų savo verslui.
Yra keletas šaltinių apsvarstymui ieškant finansavimo. Svarbu atsižvelgti į visas jūsų galimybes prieš priimant sprendimą.

Dažnai sakoma, jog smulkūs verslininkai sunkiai skolina pinigus. Bankai uždirba skolindami pinigus. Vis dėlto, nepatyrę finansiniais klausimais, smulkūs verslininkai dažnai verčia bankus atsisakyti duoti jiems paskolas. Norėdami sėkmingai gauti paskolą, privalote būti pasiruošę bei organizuoti. Turite tiksliai žinoti kiek pinigų jums reikia, kodėl reikia ir kaip galėsite juos atiduoti.

Verslo paskolų tipai

  • Trumpalaikės paskolos: Trumpalaikės paskolos yra grąžinamos per mažiau nei vienerius metus. Trumpalaikių paskolų tipai:
  • Apyvartinio kapitalo paskolos.
  • Gaunamosios sąskaitos paskolos.
  • Kredito unijos.
  • Ilgalaikės paskolos: Ilgalaikių paskolų terminas yra ilgesnis nei vieneri metai, tačiau paprastai mažiau negu septyni metai. Paskolos nekilnojamam turtui ir įrangai gali siekti iki 25 metų. Ilgalaikės paskolos yra naudojamos stambaus verslo plėtrai, nekilnojamo turto pirkimui ir įsigijimui, tam tikrais atvejais, pradinėms išlaidoms. Ilgalaikes paskolas sudaro:
  • Įranga.
  • Komercinės paskirties hipoteka.
  • Baldai.
  • Transporto priemonės.

 

pig

 

Darbuotojai yra didžiausia verslo vertybė. Žmogiškųjų išteklių valdymas yra atsakingas už tai, kaip su žmonėmis elgiamasi įmonėje, veiksmingai išnaudojant jų įgūdžius. Jis taip pat atsakingas už žmonių įtraukimą į įmonės veiklą, pagalbą atliekant darbus, kompensaciją už jų darbą ir iškylančių problemų sprendimą.

Esminis žmogiškųjų išteklių valdymo komponentas, nepaisant įmonės dydžio, yra darbo analizė, nustatanti veiklą, įgūdžius ir žinias, reikalingas darbuotojams specifiniam darbui atlikti. Darbo analizė atliekama trimis atvejais: (1) kai pirmą kartą pradedama organizacijos veikla; (2) kai sukuriama nauja darbo vieta ir (3) kai sukuriama nauja darbo vieta.

Dvi svarbios priemonės apibūdinančios darbo vietą: (1) darbo aprašymas, kuris identifikuoja darbą, numato atsakomybės ir pareigų kotiravimą, ir (2) darbo specifikacija, kurioje nustatytas minimalus išsilavinimas ir patirtis atliekant darbą.

 

Exercise 1

 

Exercise 2

 

Exercise 3

 

Reflect upon that

4 pamokos atsakymai į klausimus ir pratimai

 

1 pratimas
1.

2 pratimas
2.

3 pratimas
3.

 

Previous Go To Top Next