Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на автора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. |
Дидактическа единица 6 |
Тема |
Време |
Предизвикателства, свързани с основаването на дребен бизнес |
общи митове за развиване на дребен бизнес; |
2 часа |
за и против стартиране на собствен бизнес; |
||
основи на планирането на дребния бизнес; |
Понякога можете да чуете: „Това е просто дребен бизнес”. В този свят, където голямото изглежда по-добро, е изградена изкривена представа за дребния бизнес. Но дребният бизнес е чудесен бизнес.
Ролята на големите корпорации си остава огромна. Ние се нуждаем от техните автомобили, търговски самолети и комуникационна инфраструктура. И все пак, дребният бизнес е гръбнака на икономиката. Понякога пропускаме факта, че едрия бизнес има сериозни слабости в области, където дребния бизнес има предимства.
Собствениците на дребен бизнес се научават да поемат рискове и да бъдат иноватори. Корпоративните служители от друга страна, често се стремят да запазят работата си.
Дребният бизнес не е синоним на дребни печалби. Всъщност, много от дребните предприемачески инициативи са изключително печеливши. Техните предимства на гъвкавост, иновация, и фокус върху клиените ги прави устойчиви предприятия, получаващи значителна възвръщаемост на инвестициите година след година.
Много хора искат да стартират бизнес, но откриват, че това всъщност не е лесно. Някои се страхуват от рискованите начинания, докато други се съмняват дали имат способността да развиват бизнес.
Изглежда има два вида собственици на дребен бизнес: хора, които се впускат в развитие на бизнеса и пласират своите продукти и услуги с малко или никакво планиране, и тези, които си разработват стратегия и дизайн на услугата или продукта, преди дори и да си помислят да го предложат на обществото. Кой е по-дбрият вариант? Трудно е да се каже.
Преди да вложите енергията си в своята бизнес идея, планирането ще ви предостави ценна възможност да обмислите възможните сценарии, да оцените рисковете и да прецените ползите. Времето, което ще прекарате в планиране и отработване на възможни алтернативи, както и времето, което ще прекарате, обмисляйки как бихте могли да намалите най-сериозните рискове, по-късно ще ви бъде отплатено.
От друга страна, свръх-планирането може да убие инициативността и да доведе до нерешителност („анализ – парализа”). Бъдещите собственици на бизнес, които се опитват да предвидят всичко често се оказват в омагьосан кръг, където анализът показва липса на факти, а това възспира предприемането на активни действия.
Втурването в дребния бизнес, комбинирано със знания, ви позволява да бъдете гъвкави и да печелите от инициативността и ентусиазъма.
И така, кога бързите решения за стартиране на дребен бизнес са ефективни? Бързото навлизане в бизнеса може да бъде успешно, ако финансите ви са стабилни, вече имате опит в бизнеса и имате достъп до финансови източници (можете да изтеглите заем, например).
Ключът към успеха е комбинация от планирането и действията
Има много причини, които възспират хората да създадат свой бизнес. Сред тях са широко разпространените митове за дребния бизнес, които са следните:
|
Нуждаете се от добър план, за да приложите на практика вашето решение да стартирате свой бизнес. Първоначално трбва да проучите какво вече е постигнато в тази област. Вашата бизнес визия е отправната точка за каквото и да е бизнес планиране, тъй като тя е в основата на вашата мотивация.
Бизнес визията понякога се нарича бъдеща картина на бизнеса, но тя е много повече от това. Тя е рамката за вашето стратегическо планиране. За разлика от мисията, визията е свързана с вас и останалите членове на компанията, а не с вашите клиенти.
Веднага щом имате визия, тя ще има огромно влияние върху процеса на вземане на решения и върху начина на разпределяне на ресурсите.
Бизнес планът за действие трябва да включва три важни стъпки – цели, бюджет и маркетинг.
1. Поставяне на реалистични цели
Поставянето на реалистични цели е първата и най-важна стъпка в разработването на бизнес план.
Когато формулирате вашите бизнес цели, вие се нуждаете от план за действие, за да ги постигнете. Определете целите си и ги избройте. Това може да стане по следния начин:
Повече за принципите за поставяне на цели можете да научите от Модул 5 Умения за учене (Дидактическа единица 2)
2. Формулиране на бюджета
Следващата стъпка при изготвянето на бизнес план е разработването на бюджета. Уверете се, че вашият дребен бизнес има банкова сметка.
Ако вашият бизнес е нов, е възможно да не реализирате печалби през първите няколко месеца. Предварително решете каква инвестиция във вашия бизнес можете да си позволите. След това направете списък с всички неща, в които трябва да се инвестира.
Това може да са:
Трябва да прецените кои разходи са най-важни и ще изискват приоритетна парична инвестиция.
Последно, но не и по значение – водете отчет на всичките си разходи. Това е много важно за попълването на данъчни декларации и изчисляване на печалбите и загубите ви.
Маркетингова стратегия
Маркетингът е философия. Той поставя клиента и задоволяването на неговите/нейните нужди, в центъра на всички бизнес дейности.
Маркетинг стратегията във вашия бизнес план трябва да включва списък от мерки, които ще изполвате за промотиране на бизнеса си.
Бизнес планирането помага да поддържате бизнеса си печеливш. Но за съжаление много собственици на дребен бизнес не отдават достатъчно внимание на планирането, защото често им е трудно да намерят време, за да го направят, а не могат да си позволят да наемат бизнес консултанти, които да свършат тази работа.
И все пак, не е нужно бизнес планирането да бъде изпитание, отнемащо много време. В две сесии от два или три часа, можете да положите основите на вашия бизнес план, с което ще укрепите бизнеса си за една година напред.
Ако сте човек, който предпочита да работи в група, съберете се с един или двама единомислещи приятели, които също имат дребен бизнес. По този начин, с принос от други хора, „мозъчната атака” в тези сесии за бизнес планиране ще ви се стори по-лесна. Но все пак, поддържайте малка групата си за планиране – не повече от трима човека.
Отговори на въпросите и упражненията в Дидактическа единица 6 |
1.
2