Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на автора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. |
Дидактическа единица 5 |
Тема |
Време |
Управление на риска |
различни видове риск; |
2 часа |
риск и цели; оценяване на риска във връзка с ползите; |
||
основи на управление на риска в личния живот и дребния бизнес; |
Има много определения за риска, които са различни за различните обстоятелства и ситуации. Точно както не можете да решите проблем, без да го определите, така и не можете да управлявате рискове, без да сте ги идентифицирали.
Докато някои определения за риска се фокусират само върху вероятността от възникването на някакво събитие, по-обширните определения включват както вероятността от възникването на дадено събитие, така и последицитие от това събитие. По този начин, вероятността от силно земетресение може да бъде много малка, но последиците са толкова катастрофални, че би се категоризирало като високо-рисково събитие.
Какво е риск? Рискът е част от нашето ежедневие. От момента, в който сутринта станем от леглото, шофираме или взимаме обществен транспорт, за да отидем на работа, до момента, в който се връщаме в леглата си, ние непрекъснато сме подложени на различни рискове.
Докато някои рискове могат да изглеждат не толкова сериозни, то други правят значителна промяна в начина ни на живот.
Рискът е движеща сила на прогреса, защото всяка главна иновация е възможна, защото някой поема риска и предизвиква съществуващия ред.
Рискът може да предостави възможности, докато ни излага на резултати, които е много вероятно да не желаем. Именно баланса между риска и наградата е в същината на определението на риска.
Това, което затруднява управлението на риска е, че докато някои от рисковете, пред които сме изправени не зависят от нас (да станете безработни, защото предприятието, за което работите е фалирало, например), то понякога сами търсим и се впускаме в рискове (стартиране на нов бизнес срещу това да продължим да работим като наемен работник, например).
Този китайски символ за риск е комбинация от опасност (криза) и възможност. |
Онези, които търсят големи възнаграждения често се излагат на значителни рискове. Връзката между риска и възвръщаемостта заслужава най-голямо внимание във всеки бизнес.
Бизнес рискът е обстоятелство или фактор, който може да има отрицателно въздействие върху работата и рентабилността на дадена компания.
Ето защо не е изненадващо, че решенията относно какъв риск и в каква степен да се поеме е жизнено важно за успеха на всеки бизнес.
Бизнесът, който реши да се защити от всички рискове е малко вероятно да генерира голяма печалба, но бизнес, който се излага на високи рискове може да бъде унищожен.
Най-важното за доброто управление на риска е да се осъществи правилният избор, когато се налага справяне с различни рискове.
Управлението на риска включва оценка и определяне размера на бизнес рискове, а след това предприемане на мерки с цел тяхното контролиране или намаляване.
Най-често управлението на риска се фокусира върху намаление на рисковете, отдвайки малко или никакво внимание в посока експлоатиране на риска.
Ако планирате успешно да управлявате рисковете, повтаряйте си думите “ами какво, ако…?” всеки път, когато смятате да вземете решение, което може да причини промени в настоящата ситуация. Трябва да си изградите този важен навик за всяко решение или стъпка. |
По-просто казано, оценката на бизнес риска представлява внимателен преглед на това, което би донесло щети на бизнеса, за да може да се прецени дали са взети достатъчни предпазни мерки или трябва да се направи повече, за да се смекчи или предотврати възможна щета.
Не усложнявайте прекалено много процеса на оценка на риска. Често пъти в дребния бизнес голяма част от рисковете са добре известни. Ако управлявате дребен бизнес и сте уверени, че разбирате какво включва това, можете сами да си направите оценката. Не е нужно да бъдете експерт по управление на риска.
Има два типа рискове, които трябва да се обмислят. Външните рискове са фактори извън бизнеса, върху които имате малък или никакъв контрол (инфлация или високи данъчни облагания; повишаване цената на електричеството; икономически поврат).
Вътрешните рискове са вътре в бизнеса и включват такива неща като например дългове, загуба на квалифицирани служители...
Например, вие имате малко магазинче за хлебни изделия и клиентите, които купуват вашия продукт живеят наблизо. Възможно е до вашия магазин да отворят супермаркет и вие се страхувате, че можете да загубите част от вашите клиенти. За да елеминирате риска можете да изберете множество действия. Например, преместете се на друго място, намалете цената, преговаряйте със собствениците на супермаркета и се опитайте да ги убедите да купуват хляба от вас |
За оценка на риска трябва да следвате следните стъпки:
Отговори на въпросите и упражненията в Дидактическа единица 5 |
1.
2.