Този проект е финансиран с помощта на Европейската комисия. Този документ отразява гледната точка единствено на аветора и Комисията не може да бъде отговорна за употребата на информацията в него. |
След завършване на този Дял, вие ще можете да:
Голяма част от информацията, която обикновено получаваме ни достига посредством четене. Търсенето на телефонен номер в паметта на нашия мобилен телефон, търсене на програма в указател, проверяване на резултати от лотарията в пресата… са примери за ежедневни ситуации, където използваме четенето като средство за добиване на интересна информация.
И все пак, представянето на четенето като информативна дейност ще опрости неговата стойност. Четенето, освен че предоставя информация, ни позволява да общуваме, тъй като е отличен метод за споделяне на идеи и знания, които не биха могли да се споделят по друг начин.
Ако ви попитаме дали можете да четете, очевидно ще кажете „да”. Всъщност, повечето хора могат да четат. И все пак, не всеки чете правилно, имаме предвид, че често ние погрешно тълкуваме прочетеното, объркваме основната идея на текста с второстепенните, не обработваме цялата информация, предадена от текста...
В този Дял ще разберете, че четенето е процес на комуникация между автора на текста и човека, който го чете. За да бъде правилно осъществена тази комуникация, ние трябва да развиваме нашите умения за четене и да научим как да използваме инструменти, които да ни помогнат да четем ефективно и с разбиране.
Нека започнем като помислите върху следните въпроси:
В Дял 1 показахме как хората разпределят времето си в процеса на общуване. Можете ли да си спомните колко време се отделя на четенето?
Всъщност, повечето хора могат да четат, с други думи, ние можем да тълкуваме писмените знаци, но, можем ли да направим повече от това? Можем ли да тълкуваме идеите, мислите или концепциите, предадени от тези знаци? С други думи, можем ли да използваме четенето като инструмент за комуникация, а не само като инструмент за добиване на информация?
Нека започнем с едно лесно упражнение. Прочетете следния текст:
Ако сте избрали отговор a или b, сте сгрешили. Вие просто сте изтълкували графичните знаци (т.е. буквите) и нищо повече.
Ако сте избрали отговор c, ние трябва да ви поздравим и да ви кажем, че не само сте изтълкували графичните знаци (букви и думи), но сте разбрали и основната идея на текста.
Именно това правим когато четем. От сега нататък ще разглеждаме четенето по следния начин:
Четенето е процес, в който се изграждат значенията, читателят дешифрира мислите, идеите, знанията, и т.н., които авторът на текста се е опитал да предаде. |
Ако се върнем към знанията, придобити в Дял 1, можем да потвърдим, че четенето е комуникативен процес, в който комуникаторът (писателят) предава съобщение (идеи, мисли, знания…) на събеседника (читателя), като използваният код е писмената реч.
На базата на това определение, ще разберете, че в повечето случаи ние интерпретираме графичните знаци. Разликата между интерпретирането на графичните знаци и четенето е подобна на разликата, която установихме в Дял 3 между чуването и слушането. С други думи, четенето означава стъпка напред, след интерпретирането на написаните думи.
По-долу ви предлагаме различни ситуации. Вие трябва накратко да обясните как използвате четенето във всяка от тях:
Както вече видяхте, в зависимост от вида на текста и от нашите потребности, ние използваме различни методи на четене. И все пак, във всичките ситуация трябва да минем една стъпка напред, за да разберем предаденото съобщение. Ако само интерпретираме графичните знаци, няма да спрем автомобила си на знак стоп, няма да можем да гледаме DVD, няма да знаем кога и къде е карнавала и т.н.
Вече разбрахте, че не всички текстове изискват същите усилия или ниво на разбиране, но все пак, тези усилия са необходими за ефективната комуникация между писателя и читателя.
Четене с разбиране е метод на четене, който има за цел интерпретиране и разбиране на писмения текст. |
В четенето с разбиране читателят има активната роля, с други думи, дешифрира съобщението, анализира го, мисли по въпроси, изгражда лично мнение, и т.н.
ИНСТРУКЦИИ ЗА ПОПЪЛВАНЕ |
Собствено име: |
|
|
В началото на този Дял ви помолихме накратко да обясните как използвате четенето в следните ситуации. Сега ви молим да помислите върху следните въпроси:
Въпреки, че често автоматично използваме четенето, с други думи, не мислим как четем, факт е, че ако искаме да разберем цялостното значение на текста, трябва да следваме процес, който гарантира ефективното четене.
За да научите един такъв процес, трябва да спазвате следните инструкции:
Прочетете следния текст само веднъж: Откъс от поема “Нощни песни на прозореца” от Гарсиа Лорка.
Вероятно не. Това, което досега направихте е разпознаване на графичните знаци, с други думи, вие сте свързали буквите в думи, затова не можем да наречем това четене с разбиране. |
Прочетете текста още веднъж.
Този път можете да го направите бавно и да отделите време за анализиране на думите.
Вероятно да, а ако не – използвайте тълковен речник. Засега можем да кажем, че сме минали една стъпка напред, частично разбираме значението на текста (дума по дума).
Прочетете текста отново.
Този път трябва да се поставите на мястото на автора и да се опитате да разберете какво е неговото съобщение.
Ако имате нужда прочетете текста отново.
Ако си спомняте общото значение на текста, отговорете на следните въпроси спрямо вашето мнение за текста:
И накрая, вие ще оцените текста според въздействието му върху вас:
Чрез инструкциите и въпросите, които ви предложихме, вие следвахте фазите, от които е съставен процесът на четене с разбиране.
Четенето с разбиране е процес, който включва няколко фази на
|
Вероятно си мислете, че процесът на четене може да не е много полезен, и дори доста сложен. Имайте предвид, че в повечето случаи този процес е автоматичен и несъзнателен, особено ако свикнете редовно да използвате четенето с разбиране.
|
Представете си, че написаният текст е лук и ние трябва да премахнем няколко слоя един след друг, за да достигнем до сърцевината. Чрез четенето с разбиране ние ще открием скрити значения и накрая ще достигнем до значението, предадено от автора, и именно това е целта на четенето. |
Вашият обучител ще ви каже коя е най-важната новина на деня и всеки трябва да събере интересна информация, свързана с нея.
Трябва да образувате 4 групи. Всяка група да търси в различен вестник (обучителят ви предоставя вестниците), и след това трябва накратко (1 ред) да отговорите на следните въпроси:
|
Вече разбрахте колко важно е да се научим да четем с разбиране. Ако не използваме този тип четене, ние няма да тълкуваме цялостно значението на текста и поради това, ние ще изпуснем информация, която може да бъде много полезна или интересна. Но четенето с разбиране не винаги е лесно. Какви инструменти смятате, че биха били много полезни?
В следващите дейности ще откриете някои инструменти, които могат да бъдат много полезни с цел разбирането на писмен текст.
Нека започваме.... Моля, прочетете следния текст:За какво мислите ще се разказва текст с такова заглавие?
Както вероятно знаете, синонимите са думи с еднакво значение.
Знаете ли синоним на “гордост”? Използвайте речник, за да отговорите на въпроса.
Отбележете, че ние започнахме да предвиждаме смисъла на текста на базата на заглавието, с други думи, започваме да разбираме какъв би бил смисъла на текста.
Нека продължим… Прочетете началото на текста: - Страхувам се – Той прошепна на приятеля си, оправи дъждобрана си и се втурна надолу по улицата. Ситуацията ставаше сериозна, бягството нямаше да бъде лесно и единственият им шанс да се измъкнат от това място, донесло им толкова много болка и злина, бе да останат заедно.
|
За да дешифрирате смисъла на този текст, трябва да се опитате да свържете заглавието с разказаната от автора ситуация.
Сега, за да можем да дешифрираме съдържанието и да го разберем, използваме първичните си предположения и ги свързваме с думите в текста.
Нека да разгледаме този текст по-детайлно.
Сега трябва да парафразирате това, което сте прочели, т.е. трябва да ни разкажете съдържанието на текста със свои думи.
За да парафразирате текста трябва да го прочетете отново, фокусирайки се върху подчертаните думи, и се опитайте да запомните казаното, не да го учите наизуст, а по-скоро използвайте свои думи.
Сега обобщете главната идея на текста.
За да го направите трябва да се опитате да отговорите на следните въпроси (помнете, че трябва да давате кратки отговори, т.е. за да обобщите трябва да парафразирате):
Книгата представлява комплект или сборник от написани, напечатани, илюстрирани, или празни листове, направени от хартия, пергамент или други материали, обикновено подвързани заедно. Отделните елементи на книгата се наричат листове, а всяка страна на листа се нарича страница. Книгата, създадена в електронен формат се нарича електронна книга (е-книга). Книгата често може да се отнася към литературно произведение, или към основно разделение на такова произведение. В библиотечно-информационните науки книгата се нарича монография, за да се разграничи от серийните периодични издания като списания, журнали или вестници. Съвкупността от всички писмени произведения, включително и книгите, се нарича литература. В романите, книгата може да бъде разделена на няколко големи раздели, също наречени книги (Книга 1, Книга 2, Книга 3, и т.н.). Любителят на книгите често се нарича библиофил, или по-разговорно, книжен червей. Магазинът, в който книгите се купуват и продават се нарича книжарница. Книгите могат също да бъдат заемани от библиотеките. |
Някои от техниките на четене, подпомагащи четенето с разбиране са:
|
Както вече видяхте, обобщаването е един от най-полезните инструменти за разбиране значението на текста. И все пак, обобщаването не винаги е лесно.
Друга техника, подпомагаща четенето с разбиране и може да бъде възможност или допълнение към обобщаването е разработването на схеми. Схемата трябва да съдържа основните идеи на текста, илюстрирайки структурата му ясно и логично. |
Организацията на обединените нации е международна организация, основана през 1945г. след Втората световна война от 51 нации, посветили се да поддържат международен мир и сигурност, да развиват приятелски взаимоотношения между нациите и да насърчават социалното развитие за по-добър стандарт на живот и спазване на човешките права. Поради своя международен характер и компетенциите, установени в Хартата на създаването й, Организацията може да взима решения по множество въпроси и предоставя форум на своите 192 държави-членки, където да изразят своята позиция посредством Общо събрание, Съвет по сигурност и Икономически и социален съвет.
Работата на Организацията на обединените нации достига цял свят. Въпреки че е по-известна с поддържане на мира, укрепване на мира, предотвратяване на конфликти и предоставяне на хуманитарна помощ, има и много други начини, по които Организацията на обединените нации и нейната система (специални органи, фондове и програми) въздействат на живота ни и правят света по-добро място. Организацията работи върху широк спектър от проблеми, от устойчиво развитие, околна среда и защита на бежанците, помощ при бедствия, борба с тероризма, обезоръжаване и спиране разпространението на ядрено оръжие, насърчаване на демокрацията, човешки права, управление, икономическо и социално развитие, международни здравни въпроси, премахване на военните мини, до увеличаване производството на храна, за да постигне целите си и да координира усилията си за изграждане на по-безопасен свят за бъдещите поколения.
Прочетете текста.
Други препоръки в подкрепа на четенето с разбиране:
|
Вече знаете какво представлява четенето, знаете също и важното значение на четенето с разбиране, упражнили сте дори и няколко техники, подпомагащи четенето с разбиране.
Сега е време да помислите върху навиците ви за четене.
За да го направите, трябва накратко да отговорите на следните въпроси:
Без значение дали обичате да четете, или не, трябва да знаете, че писмените текстове са няколко вида. Затова трябва да сте запознати с тяхното разнообразие и дори да изберете вида, който подхожда на вашите вкусове или интереси.
a./ Литературния текст използва поетически похвати и обръща внимание на естетическите аспекти. | Съветът на Европейските общности приема следната резолюция.
Съветът води бележки за комуникацията на Комисията относно насоките на политиката на ЕС по въпросите на миграцията. |
б./ Научният текст има за цел да представи или да докаже развитие, въз основа на научно изследване.
| Г-не/Г-жо..
УДОСТОВЕРЯВА, ЧЕ: Във връзка с искането за обезщетение за безработица, данните на фирмата са верни и точни, както и личните, професионалните и данъчните данни на служителя, включени по-долу (…) |
в./ Административните текстове имат за цел да бъдат средство за комуникация между хора и институции (фирми, организации, администрации и т.н.) | “Положихме много усилия, за да създадем уникален автомобил, точно за теб”.
(Реклама за автомобил) |
г./ Правните текстове се разработват в процеса на раздаване на правосъдие. | “Но аз мога да дам повече от това: Аз ще направя златна статуя на Жулиета, докато Верона пази името си, няма да има друга статуя, толкова почитана като тази на вярната и лоялна Жулиета (…)”.
(Откъс от „Ромео и Жулиета”, Уилиям Шекспир) |
д./ Журналистически текстове са всички текстове, свързани с журналистически съобщения (вестници, списания и т.н.)
| “Свиването на Лоренц и скаларната маса, могат да се използват за изучаването на времето и пространството в нематериални референтни системи, които са изключително инертни, но те не са подходящи за изучаване кривата на времето и пространството в общи референтни системи от Общата теория на относителността (...)”.
(Теория за относителността, формулирана без цензорите на Айнщайн от Хебер Габриел Пико Жилменез) |
е./ Хуманитарни текстове – отнасят се до аспекти на хуманитарните науки като психология, социология, антропология, и т.н. |
“ООН приема, че в Копенхаген не е съгласуван никакъв обвързващ договор” |
ж./ Рекламните текстове имат за цел да убедят читателя в качествата на стоката, за да я продадат. | Сексуалност в третата възраст
Феноменът застаряване на населението се разпространява постепенно и засяга раждаемостта, смъртността и миграциите. Тези променливи определят растежа и възрастовата структура на населението; това е изключително важно за икономическото и социално планиране за всяка държава (…). |
з./ Електронните текстове се основават на употребата на Информационните и комуникационни технологии (и-мейл, мобилен и т.н.) | Днес ще се срещнем в 5:00ч. в кафенето на търговския център, ще се видим там ;-)
(кратко съобщение - SMS) |
Както вече разбрахте съществуват няколко вида текстове. По-общо, можем да ги разделим на 1) литературни текстове, които се фокусират върху естетичния аспект; за литературни текстове смятаме поезията, романите, театралните пиеси и есетата. И 2) нелитературни текстове, които се фокусират върху информативната функция. За нелитаратурни текстове считаме: научните, административните, правните, журналистическите, хуманитарните, рекламните и електронните текстове. |
Запомнете...Има много видове текстове, затова, при такова разнообразие ще ви е лесно да изберете един вид за ваш любим. Трябва да прилагате техниките за четене с разбиране, които вече знаете, при видовете текстове, които харесвате най-много. |
Отговори към въпроси и дейности в Дидактическа единица 4 |
Във връзка с предложения текст, ви предлагаме следната информация:
Знаете ли значението на всички думи? Използвайте речник, за да проверите значението на думите, които не знаете.
Какво е лист?
Какво е книжен червей?
Какво е електронна книга?
Каква е главната идея на текста?
Кои са второстепенните идеи?
Какво е книгата? Обобщете горното определение.
Разработената от вас схема, в зависимост от избраната структура, трябва да бъде подобна на следната:
Правилното свързване на предложените текстове и видовете текстове е следното:
a-4; b-5; c-2; d-1; e-6; f-7; g-3 и h-8.