Key Competencies Kit
for Facing Lifelong Learning

EN ES DE BG RO LT
languages
menu line

Интернет

program_logo

Този проект е частично финансиран от Европейската комисия. Настоящата публикация [документ] излага само възгледите на автора, като Комисията не носи отговорност за изчерпателността и верността на информацията, посочена тук, нито за възможните начини за нейната употреба

education and training

 

Reflect upon that

Въведение

Интернет е глобална съвкупност от взаимосвързани компютри, прехвърлящи информация чрез високоскоростни мрежови връзки и телефонни линии. Това е система от компютри, свързани заедно, които ви позволяват да комуникирате и разменяте информация с други хора.

Интернет може да бъде използван по различни начини, както съществуват и различни начини за използване на други комуникационни технологии. Интернет може да се използва за обучение, забавление, за намиране на информация или за търговия. Хората, използващи Интернет могат да намират информация почти по всяка тема, като това се постига чрез използването на търсачки (на англ. search engines). Тези търсачки правят връзки към хиляди уместни за дадената тема уеб сайтове.


Интернет позволява на хората:

  1. да комуникират лесно и евтино
  2. да се образоват, без да се налага за бъдат във формална обстановка
  3. да купуват и продават продукти и услуги

Браузъри за ползване на интернет - Internet Explorer, Opera, Mozilla, Google Chrome.

Това са софтуерни приложения, състоящи се от много компоненти, позволяващи на потребителя да изследва целия потенциал на Интернет.
Уеб браузърът позволява на потребителят да "сърфира в мрежата." Браузърът улеснява търсенето на уеб сайтове, пази списък с посетени сайтове и позволява на любими сайтове да бъдат прибавени към папка за лесен достъп.

Свързване с интернет

Преди да се свържете с Интернет, трябва да създадете или връзка с Интернет (по кабел или безжично), или да имате инсталиран, или свързан с вашият компютър модем. Това е устройство, което превръща сигналите от компютъра в сигнали, които могат да преминават през стационарна телефонната линия (т. нар. ISDN връзка, която в България се предоставя от ВИВАКОМ, ГЛОБУЛ и МТЕЛ). Доставчикът ще ви осигури потребителско име и парола, които трябва винаги да въвеждате, за да получите достъп до Интернет. Когато Internet Explorer стартира, диалоговият прозорец за връзка се показва и изисква потребителско име и парола
Ако използвате връзка с Интернет по кабел или безжично то още при инсталирането интернет доставчикът ще въведе всички необходими настройки еднократно. Също така може да ползвате услугите на Интернет доставчик, който предоставя услугата за връзка и електронна поща.

 

Упражнение 3 (Само за стационарни телефонни абонати на Виваком, Глобул и Мтел)

  1. Натиснете върху иконата Start и след това изберете All Programs | Internet Explorer (след това отново Internet Explorer, в зависимост от компютърните настройки). Ако няма осъществена връзка, кутията за Dial-up Connection ще бъде изведена.
  2. В зависимост от настройките за Интернет (Internet Properties) на вашия компютър, връзката може да бъде осъществена и автоматично.
  3. Стандартния прозорец за свързване се показва. Потребителското име (User name) и парола (Password) може вече да са въведени, като в посочената диаграма. Ако не, въведете данните и щракнете върху бутон CONNECT.
  4. При първоначално свързване с Интернет винаги се появява автоматично зададена страница, известна като първоначална страница (Home Page).
  5. Ако Microsoft Home Page не се показва направете следното:

Dial-up

  1. Изберете Tools | Internet Options, за да се появи диалоговия прозорец Internet Options.
  2. Изберете показалеца General, ако не е вече зададен.

General tab

  1. В секция Home page променете адреса например както е отбелязано на картинката: www.msn.com, и натиснете върху OK.
  2. Щракнете върху бутон Home button на главния дисплей и ще разберете коя е вашата страница, зададена от Microsoft.

 

ВАЖНО: В случай, че използвате интернет връзка по кабел или безжичен интернет (Wi-Fi) тогава настройките за достъп ще бъдат автоматично зададени от Вашия доставчик при инсталиране на мрежата в дома или офиса Ви.

 

Помощно меню на браузъра

Internet Explorer съдържа онлайн помощно меню, което може да бъде полезно при възникнали проблеми.

 

Упражнение 5

  1. Натиснете върху стандартната първоначална страница (www.msn.com).
  2. За да научите повече за меню Помощ (Help), щракнете на Help върху менюто в горната част на екрана. Появява се списък с възможности.

Help menu

  1. Изберете Online Support.
  2. Ще се появи страницата Product Support Services. Тази страница съдържа линкове (цветния текст), всяка от които предлага различна страница за помощ (Help).
  3. Щракнете върху които и да е линк.
  4. След като прегледате информацията на дисплея, щракнете върху икона Home,Home button, за да се върнете на първоначалната страница.

Help | Contents and Index съдържа помощ, свързана с програмата Internet Explorer, но не и помощ в уеб пространството.

Екран на браузер Internet Explorer

Explorer

След като потребителят осъществи връзка с Интернет, предварително зададената Начална страница ще се зареди (Home Page). Приемаме, че това е страницата на Майкрософт, www.msn.com

Погледнете екрана по-долу. Той може да изглежда различно спрямо представеното изображение, защото страниците на Майкрософт се променят и актуализират много често. Това важи и за повечето страници в уеб пространството.

 

Тази Начална страница съдържа:
Лента Меню - съдържа падащи менюта с опции, от които да избирате
Лента с Икони - съдържа серия от икони, които извършват множество основни команди.
Адресна лента - показва адреса на текущия уеб сайт
Лента с Връзки - категория, чрез която имате бърз достъп до други страници
Изглед на прозореца - показва текущата уеб страница
Лента на статуса - показва на потребителя какво точно извършва Explorer
Скрол бар - намира се в най-дясната част на страницата. Чрез него може да движите страницата нагоре и надолу.

 

Посочените по-горе функции са валидни и за други браузери като Opera, Mozilla, Google Chrome и други.

Take into account

Изглед

Някои функции в Internet Explorer променят изгледа на екрана като отварят област вляво на екрана, наречена Explorer Bar, от където по-нататък се контролират функциите. Например, бутонът Search отваря Explorer Bar, което позволява различните параметри и опции да бъдат дефинирани. Прозорецът тогава се нарича Search Bar. Други функции, които отварят прозореца на Explorer Bar включват – любими сайтове (Favourites) и история, включваща посещаваните до момента сайтове (History).
Пълният изглед на екрана (Full Screen View ) може да бъде избран, за да може да се види повече от уеб страницата, като при тази функция се скриват всички ленти с инструменти освен стандартната лента.

Упражнение 6

  1. На вашата Home Page (msn.com) на екрана, щракнете на бутон Търсене (Search) ,Searchза да се отвори Екран за търсене (Search Bar) в ляво на екрана.
  2. Щракнете на бутон Предпочитани (Favourites) ,Favorites button ,за да се появи Екран на предпочитаните страници (Favourites Bar).
  3. Щракнете на бутон История (History),History button . Favourites Bar ще бъде затворен и ще се отвори History Bar, който ще Ви покаже страниците, които сте посетили до момента. Въз основа на стандартните настройки, Internet Explorer записва сайтовете, посетени в последните 20 дни, дори да е променен този период.
  4. Затворете History Bar като щракнете отново върху бутон History или затворите с бутон Close Close button ,намиращ се в горния десен ъгъл на History Bar.
  5. Клавиш F11 може да бъде използван за преминаване от цял екран (Full Screen) в нормален и обратно.

Затваряне на Браузъра

За да прекратите текущата Интернет сесия, уеб браузърът трябва да бъде затворен. Когато връзката Ви е телефонна, уверете се тя също е прекратена, ако не получите автоматично съобщение да го направите.
Ако имате кабелна или безжична WI-FI връзка просто изключете компютъра.

 

Предишен урок Отиди горе Следващ урок